ROK 2018

TYDZIEŃ Z INTERNETEM

W całej Polsce trwa właśnie akcja "Tydzień z Internetem 2018",mająca na celu zachęcenie jak największej liczby osób do skorzystania z Internetu. 
Działania w ramach kampanii polegają na organizowaniu w miejscach oferujących publiczny dostęp do Internetu spotkań pokazujących ciekawe i praktyczne możliwości wykorzystania różnorodnych zasobów i zastosowań nowych technologii głównie dla tych, którzy do tej pory z nich nie korzystali. Na szczeblu europejskim, Tydzień z Internetem koordynuje sieć organizacji Telecentre Europe. Inicjatywę tę aktywnie wspiera Neelie Kroes, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i Komisarz Unii ds. Agendy Cyfrowej. Koordynatorem krajowym kampanii w Polsce jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Do wyboru jest kilka scenariuszy zajęć. Nam najbardziej przypadł ten o intrygującej nazwie "Selfuj się kto może !" 19 marca w Filii Bibliotecznej w Pławnej uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą Panią Katarzyną Kozak wzięli udział w kampanii. 
Młodzi uczestnicy wykorzystując urządzenia mobilne( smartfony, tablety), uczyli się jak prosto i efektownie zrobić selfie.
Selfie to zabawa i nauka w jednym ! Można dowiedzieć się o kilku prostych zasadach fotografii, przycinania i obrabiania zdjęć. Nic tak nie uczy sprawnego posługiwania się iPadem, jak konkretne zadanie. Mamy nadzieję, że to nie pierwsze i nie ostatnie spotkanie z urządzeniami mobilnymi w roli głównej.
Na zakończenie zrobiliśmy wspólne selfie grupowe.

 

 

     

 

 

 

ROK 2017

     

PROJEKT,, CZYTAJ PL''

Nasza Biblioteka bierze udział w Projekcie ,,Czytaj PL ''.

Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w kraju,
a być może także i na świecie.

W 2017 roku akcja jest obecna aż w 22 miastach Polski, a także w 1000 szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju. Po raz pierwszy akcja przekracza też na taką skalę granice państw – jej plakaty trafiły do 10 Miast Literatury UNESCO na całym świecie, w tym do dalekiego Dunedin w Nowej Zelandii. Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych e-booków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednym z blisko 7000 nośników na terenie całego kraju. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć takie hity, jak superprodukcja „Korona śniegu i krwi” Elżbiety Cherezińskiej, „Shantaram” Gregory’ego Davida Robertsa, „Księżniczka z lodu” Camilli Läckberg, „Miasto Archipelag” Filipa Springera, „Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena czy „Wstydź się!” Jona Ronsona. To kolejny wyjątkowy rok w historii akcji Czytaj PL: w ramach akcji „Upoluj swoją książkę”, organizowanej z inicjatywy Instytutu Książki, plakaty akcji, umożliwiające bezpłatny dostęp do bestsellerowych e-booków i audiobooków, trafią także do 1000 szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju. Honorowy Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Akcja Czytaj PL jest od początku realizowana jako element programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Więcej na stronie www.czytajpl.pl

 

 

 

PROJEKT,, PACZKA LITERACKA''

Miło nam poinformować, że nasza biblioteka oraz filie biblioteczne zostały przyjęte do akcji ,,Paczka literacka'' organizowanej przez Wydawnictwo Agora oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informatycznego. Otrzymaliśmy 4 pakiety książek, gdzie w każdym pakiecie znajduje się 21 książek oraz 2 audiobooki. Już niebawem będą one dostępne dla naszych czytelników. Dziękujemy Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Wydawnictwu Agora za przesłanie książek, a Państwa serdecznie zapraszamy do lektury tych jakże ciekawych pozycji !!!

 

 

PROJEKT ,,TAK TO WIDZĘ ''

U nas znów się dzieje !!! 
W dniach 25-26 września 2017r. w ramach Projektu „Tak to widzę!” odbył się cykl warsztatów fotograficznych dla dzieci i młodzieży z terenu Dolnego Śląska. Zajęcia były prowadzone przez Zespół edukatorów z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, których gościliśmy w Filii Pławna oraz w Lubomierzu. Na warsztaty w Lubomierzu zaprosiliśmy uczniów z klas siódmych Szkoły Podstawowej, w Pławnej były to klasy piąte, szóste i siódme. Program warsztatów tradycyjnej fotografii artystycznej połączonych z interdyscyplinarnym nauczaniem. Podczas dwugodzinnych zajęć uczestnicy samodzielnie przeprowadzali cały proces tworzenia fotografii – od zrobienia aparatu typu camera obscura, po wywoływanie zdjęć w ciemni. Było to dla nas wszystkich bardzo ciekawe i zadziwiające doświadczenie. Dzieci w plenerze spędziły twórczo i pożytecznie czas, co widać na zdjęciach poniżej. 
Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na wystawie czasowej w Muzeum Pana Tadeusza, a ich autorzy zostaną zaproszeni na wernisaż połączony ze zwiedzaniem wszystkich prac. Wystawie będzie towarzyszyła publikacja, w której zostaną umieszczone zdjęcia uczestników projektu. Mamy nadzieję, że zrealizujemy więcej ciekawych projektów z udziałem dzieci i młodzieży.

 

   

 

PROJEKT ,,ZAKUP NOWOŚCI CZYTELNICZYCH DO BIBLIOTEK''

Biblioteka bierze udział w Programie 
,,Zakup Nowości Wydawniczych Do Bibliotek Publicznych ''.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016 - 2020. W ramach Programu zdefiniowany został Priorytet 1 Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych , którego celem jest wzmocnienie aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczanych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników bibliotek publicznych . Szczególny nacisk został położony na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizacja zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek. W ramach Priorytetu corocznie będą ogłaszane nabory wniosków na zadanie związane z zakupem nowości wydawniczych do bibliotek publicznych.
Nasza biblioteka otrzymała kwotę 8.000 zł.na w/w cel. Projekt trwa do końca listopada.

 

 

 

NOC BIBLIOTEK

                   2 czerwca nasza biblioteka wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”. W tym roku do kampanii przyłączyło się aż 1353 biblioteki z całej Polski! W tę wyjątkową noc zaprosiliśmy dzieci do wspólnej zabawy pod hasłem „Czytanie porusza”. W zajęciach wzięło udział dwadzieścioro dzieci z naszego miasteczka i okolic. Po powitaniu i zawiązaniu grupy udaliśmy się do Kina za Rogiem „Raj” na projekcje bajek. Kolejnym punktem naszego spotkania było wspólne przygotowanie kolacji tzw. „wesołe kanapeczki”. Posileni i zadowoleni z zapałem zabraliśmy się do pracy. Naszym zadaniem było wykonanie plakatów zachęcających do czytania, po czym wybraliśmy się na spacer gdzie w różnych punktach naszego miasta zostały one rozwieszone. Okazało się, że mamy bardzo kreatywne i uzdolnione dzieci. Plakatowaniu miasta towarzyszył także fantastyczny śpiew naszych małych „nocnych czytelników”. Ponadto uczestnicy projektu:

-wysłuchali bajki terapeutycznej pt.„Historia pewnej przyjaźni”,
-wspólnie wykonali książkę zatytułowaną „ 30 pomysłów jak zdobyć przyjaciela!” (którą można obejrzeć w naszej bibliotece),
-doskonale odkryli „Tajemnice skrzyni”,
-byli najlepsi w odgadywaniu „bajkowych zgadywanek”

Korzystając z ogromu atrakcji, każdy znalazł coś dla siebie. Wszyscy uczestnicy za aktywny udział w Nocy Bibliotek otrzymali słodki upominek oraz pamiątki z logo akcji. Czytanie naprawdę nas poruszyło!!!             

 

    

 

 

 

 

   TYDZIEŃ BIBLIOTEK

        W ramach Tygodnia Bibliotek w Lubomierzu oraz Pławnej odbyły się lekcje biblioteczne. W zajęciach udział wzięli uczniowie kl. III (wych. p. Bożena Ciereszko) ze Szkoły Podstawowej w Lubomierzu oraz uczniowie kl. III (wych. p. Edyta Górecka) ze Szkoły Podstawowej w Pławnej. Tematem tych spotkań była rzeka Wisła, będąca patronem roku 2017. W trakcie zajęć dzieci poznały miasta przez które przepływa, zabytki, oraz źródło i ujście naszej „Królowej Polskich Rzek”. Wysłuchały piosenki  pt. „Wytrysła Wisła z Gór”, obejrzały prezentacje multimedialną przedstawiającą piękno naszego kraju, wysłuchały wiersza pt. „ Nadwiślańska wędrówka jeży”oraz wspólnie rozwiązały krzyżówkę. Dzieci z zaciekawieniem słuchały i chętnie brały udział w proponowanych zadaniach. Mamy nadzieję, że taka forma zabawowa oraz praktyczne podejście do tematu w ciekawy sposób przybliżyło wszystkim omawiany temat.     

 

    

 

 

 

 TYDZIEŃ Z INTERNETEM

Inspiruj się i dziel swoimi pasjami. W Internecie!
Czy każdy może mieć ogon syreny? Jak zrobić domową farbę tablicową? Ile przepisów na sernik można znaleźć na blogu Kwestia Smaku? Z jakiego kraju pochodzi najbardziej wpływowa blogerka modowa świata? Między innymi na takie właśnie pytania poszukiwali odpowiedzi uczestnicy spotkania „e-Pasjonaci”, które odbyło się 29.03.2017r.
w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubomierzu w ramach kampanii Tydzień z Internetem.
Głównym elementem spotkania był quiz dotyczący majsterkowania, gotowania i szycia, a więc obszarów bliskich naszemu życiu codziennemu. Każde pytanie czy zadanie quizowe stało się okazją do przedstawienia ciekawego bloga. Uczestnicy mogli więc z jednej strony przekonać się, ile cennych informacji mają na wyciągniecie ręki w Internecie, z drugiej - że blogerem może być każdy, wystarczy mieć pasję i energię do dzielenia się swoimi zainteresowaniami 
z innymi ludźmi. I że na blogowaniu można także zarabiać. Uczestnicy spotkania zostali podzieleni na dwie grupy, co wzmogło rywalizację. 
Gośćmi specjalnymi naszego spotkania były Panie: Mariola Ogonek i Paulina Rypuła- Abdelzaher, opowiedziały nam o swoich pasjach. Dzięki Pani Marioli mieliśmy okazję zobaczyć jak z twórczą pasją tworzy pełne barw witraże. Jej piękne prace ( jak sugerowała sama autorka ) mogą być doskonałym prezentem dla bliskich. Mamy wrażenie , że Pani Mariola zaraziła swoją pasją pozostałych uczestników spotkania.
Pani Paulina- kolejny zaproszony przez nas gość, podzieliła się z nami swoją pasją do tańca. Jest instruktorem „Salsation” (nauka różnych technik tanecznych i treningu funkcjonalnego). Prowadzi także grupę taneczną dla dzieci „Bang Bang Kids” w naszym lubomierskim Ośrodku Kultury i Sportu. Potrafiła, jak mało kto połączyć pracę zawodową z pasją swojego życia, gdyż jak sama przyznaje robi to, co kocha i jeszcze Jej za to płacą. 
Tydzień z Internetem to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. W Polsce odbywa się już po raz siódmy. W dotychczasowych edycjach wzięło udział 1.700 instytucji i ponad 63.000 osób. Koordynatorem akcji jest organizacja pozarządowa Telecentre-Europe, w Polsce koordynuje ją Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z partnerami. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i zapraszamy na kolejne spotkanie Tygodnia z Internetem za rok !

 

  

 

  ROK 2016

PROJEKT ,,CZYTAJ PL''

Biblioteka bierze udział w Projekcie ,,Czytaj PL '' Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w kraju – w tym roku obecna aż w 16 miastach Polski! Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych e-booków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednym z ponad 600 plakatów na przystankach komunikacji miejskiej w całym kraju. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć takie hity, jak superprodukcja „Lśnienie” Stephena Kinga, „Inne pieśni” Jacka Dukaja, „Millenium” Davida Lagercrantza, „Trawers” Remigiusza Mroza, „Ósme życie” Nino Haratischwili czy biografia Elona Muska, twórcy Tesli i Space

...

PROJEKT ,,KURS NA JĘZYKI OBCE''

Do you speak English? Parlez vous François? ¿Habla español? Naturalmente! Sehr gut! Weź udział w nowym projekcie. Biblioteka bierze udział w Projekcie „Kurs na języki obce”, który realizuje firma Funmedia we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Udostępniamy czytelnikom bezpłatnie zasoby do nauki aż pięciu języków obcych (angielski, angielski biznesowy, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski) w najnowszej platformie online zawierającej ponad 1000 multimedialnych lekcji - LERNI. Kursy LERNI są dostępne na multimedialnej platformie www.lerni.us. Składają się z filmów, dialogów, fotolekcji, kącików gramatycznych, modułów nauki słówek czy sprawdzających poprawność wymowy. Metoda nauczania opiera się na naturalnych procesach poznawczych. Wykorzystuje tak zwaną immersję językową - czyli całkowite zanurzenie w języku - dzięki któremu w szybkim tempie można opanować wybrany język, a efekty widoczne są już po kilku sesjach nauki. 

...

 

PROJEKT ,,KULTURA NA WIDOKU''

 Drodzy czytelnicy z przyjemnością informujemy o przystąpieniu przez naszą bibliotekę do projektu Kultura na Widoku . CO OZNACZA KULTURA NA WIDOKU? -multimedialny projekt Fundacji Legalna Kultura. Skierowany jest do wszystkich, dla których kultura jest ważna, i do tych, którzy dopiero będą ją odkrywać, -portal, który daje możliwość pobierania na smartfony i inne urządzenia mobilne utworów z różnych dziedzin sztuki i rozrywki. -zasoby z legalnych źródeł – łącznie ponad 1100 treści multimedialnych (muzyka, filmy, książki, gry, wirtualne spacery po muzeach świata), po które możesz sięgnąć w każdej chwili - w parku na ławce, w domowym fotelu, w kawiarni, samochodzie, na plaży, -a także instalacje – uliczne wirtualne biblioteki ustawione w centralnych punktach miast oraz w miejscach wydarzeń kulturalnych.  

 

...

Biblioteka bierze udział w Programie

,,Zakup Nowości Wydawniczych Do Bibliotek Publicznych ''

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016 - 2020. W ramach Programu zdefiniowany został Priorytet 1 Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych 1 , którego celem jest wzmocnienie aktywn ości czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczanych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników bibliotek publicznych . Szczególny nacisk został położony na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizacja zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek. W ramach P riorytetu corocz n i e będą ogłaszane nabory wniosków na zadanie związane z zakupem nowości wyd awniczych do bibliotek publicznych

Nasza biblioteka otrzymała kwotę 7.400 zł.na w/w cel. Projekt trwa do końca listopada. .

...

 

PROGRAM  TYDZIEŃ Z INTERNETEM

Miło nam poinformować, że nasza biblioteka zgłosiła uczestnictwo w kampanii o czym poniżej: Tydzień z Internetem 2016 motyw przewodni: świadome korzystanie z Internetu i bezpieczne zakupy w sieci Tydzień z Internetem (Get Online Week) to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. Działania polegają na organizowaniu w miejscach oferujących publiczny dostęp do Internetu spotkań prezentujących ciekawe i praktyczne sposoby wykorzystania nowych technologii głównie dla tych, którzy do tej pory z nich nie korzystali. W Polsce, w ciągu pięciu edycji, w kampanii wzięło udział już 1200 instytucji i ponad 48.000 osób. Ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez organizację pozarządową Telecentre-Europe. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. Ich mieszkańcy biorą udział w spotkaniach, seminariach czy warsztatach, dzięki którym odkrywają potencjał Internetu.Koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, wspierana przez liczne grono partnerów. Biorąc udział w spotkaniu lub rozwiązując quiz, mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się np. jak ocenić wiarygodność sprzedawcy, w jaki sposób bezpiecznie dokonywać płatności, jak chronić swoje dane i prywatność, jak stworzyć bezpieczne hasło oraz korzystać z praw przysługujących osobom kupującym w sieci. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do włączenia się w tegoroczną edycję kampanii ,którą będziemy realizować w Bibliotece w Lubomierzu. Szczegóły w siedzibie biblioteki.

       

 

 

 

 

ROK 2015

Biblioteka bierze udział w Programie

,,Zakup Nowości Wydawniczych Do Bibliotek''

Zadaniem Programu BN Zakup no wości wydawniczych do bibliotek jest wzmocnienie bibliotek publicznych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość system atycznego ubytkowania (aktualizowania zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek. Biblioteki w swoich zbiorach gromadzą różne rodzaje publikacji. Najważniejszą rolę spełniają nowości wydawnicze, w tymszczególnie książki i czasopisma.

...

PROJEKT AKCJA : E - MOTYWACJA

 akcja: e-motywacja …spotkajmy się w Internecie ,weź udział w inspirujących rozmowach dla ludzi w sile wieku,     spotkaj się w Internecie z znanymi osobami – to nic nie kosztuje, zadawaj pytania i wymieniaj się doświadczeniami, zainspiruj się i miło spędź czas.

Cel projektu akcja: e-motywacja

Celem projektu jest aktywizacja i wspieranie osób starszych w rozwoju- osobistym i społecznym. Uczestnicy akcji: e-motywacji zostaną zaproszeni do udziału w przygodzie z odkrywaniem…siebie! Dodamy odwagi i uzupełnimy zapasy energii przydatne do życia aktywnego i spełnionego. Zaprosimy seniorów do spotkania "tuż za rogiem" - w przyjaznej atmosferze publicznej biblioteki, ośrodka kultury czy Pracowni Orange! Wspólnie zmotywujemy się do działania!

Jak to zrobimy?

Naszym sprzymierzeńcem będzie Internet i nowe technologie, które wykorzystamy jako narzędzie do odkrywania świata i pokonywania barier społecznych. Za pośrednictwem Internetu połączymy się ze studiem. Spotkamy się 5 razy- przy "kawie" i w inspirującej atmosferze - dwa razy w miesiącu zaczynając od października. Wspólnie z innymi bibliotekami i innymi ośrodkami biorącymi udział w projekcie obejrzymy transmitowane przez Fundację Orange spotkania online, będziemy mieć możliwość zadania pytania gościom transmisji i wymienimy się między sobą własnymi pomysłami na aktywność w sile wieku!

Tematyka i bohaterowie spotkań online

Pięć spotkań adresowanych jest do osób starszych i innych grup, które zainteresowane będą tematyką transmisji. Wywiady online będą miały charakter inspirującej rozmowy z elementami warsztatowymi. Bohaterami spotkań będą osoby znane i mniej popularne… ale równie aktywne!

,,Razem możemy więcej''

08 październik 2015 Gościem pierwszego spotkania była aktorka teatralna i filmowa- Pani Emilia Krakowska, znana z roli Jagny z ekranizacji "Chłopów" Jana Rybkowskiego. Tematem spotkania była wspólpraca i podejmowaniu nowych wyzwań bo: "Razem możemy więcej”. Poprzez otwartą przestrzeń i wymianę doświadczeń możemy wypracować coś dla siebie i innych. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zadawania pytań gościom spotkania podczas transmisji.

Spotkanie z Krystyną Koftą

22 październik 2015 Gościem spotkania drugiego była Krystyna Kofta. Celem spotkania było pokazanie, że sukces dla każdego ma inny wymiar i znaczenie. Szczytem może być zapisanie się na wymarzony kurs tańca, spotkanie z innymi ludźmi i wzajemna wymiana doświadczeń. Sukces to także nie tylko widziany przez nas efekt końcowy ale droga, która nierzadko jest ważniejsza niż zdobycie ,,wierzchołka góry”- jak powiedziała Pani Krystyna. Podczas spotkania zostały zaprezentowane technika drobnych kroków do osiągania celu.

,,Radość z codzienności''

5 listopad 2015 Gościem spotkania była Pani Helena Norowicz. Aktorka teatralna i filmowa, w wieku 80 lat została modelką. Od dzieciństwa zafascynowana sportem i gimnastyką. Absolwentka łódzkiej Szkoły Teatralnej. Związana z Teatrem Studio. Zagrała m.in. w „Dekalog IV” Krzysztofa Kieślowskiego czy „Matka Teresa od kotów” Pawła Sali. Przejście na emeryturę po intensywnej karierze zawodowej nie należało do najprostszych. Pomogły gimnastyka i praca na działce. Nowa energia przyszła wraz z propozycją udziału w sesjach zdjęciowych dla dwóch marek modowych. Celem spotkania było pokazanie, że w codzienności można znaleźć wiele drobnych przyjemności dających nam satysfakcję i spełnienie. W tym roku na gali magazynu Elle Pani Helena odebrała nagrodę Ikony Stylu przyznanej przez redakcję magazynu i czytelników.  

,,Ograniczyć ograniczenia''

19 listopada 2015 Gościem spotkania była Pani Ewa Nowicka-Rusek - profesor antropologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Badaczka m.in. religijności, mniejszości narodowych i etnicznych. Podróżniczka i miłośniczka wypraw autostopem. Otwarta na różnorodność świata, poznawanie nowych miejsc i ludzi. Lubi dydaktykę, bo ma kontakt z młodzieżą. Uwielbia wysiłek fizyczny. Chodzi po górach i bardzo lubi narty biegowe. Podczas wypraw chętnie porusza się na rowerze tandemowym. W 2007 r. została laureatką konkursu "Człowiek bez barier". Pani Ewa od rodziców nauczyła się, że najważniejsze w człowieku jest to, co ma w sobie. „Wszystko możesz stracić w jednej minucie, ale tego nie stracisz”, powtarzał ojciec. W spotkaniu towarzyszył Pani Ewie Tomasz Kozłowski. 

,,Nie nudzę się sobą''

3 grudnia 2015 Gościem spotkania  była Pani Zofia Czerwińska. Głównym tematem był optymizmu, sympatia do siebie oraz samotności i sposób jej oswajania. ,,Z niewiadomych mi przyczyn nigdy się w życiu nie nudzę. I to właśnie jest strasznie nudne” – twierdzi Pani Zofia. Jest ona kobietą charyzmatyczną i pełną energii, słynie z niebanalnego poczucia humoru i dystansu do siebie. Aktorka wzięła udział w ponad 300 produkcjach filmowych i teatralnych: Zofia Nowosielska z kultowego serialu ,,Czterdziestolatek”, Pani Balcerkowa ze słynnej serii ,,Alternatywy 4”, Irenka w ,,Misiu”, uczestniczka wyprawy w ,,Rejsie” i gosposia Karpielów w ,,Poszukiwany-Poszukiwana”. Miłośniczka zwierząt. Zwolenniczka nowych technologii aktywnie korzystająca z komputera i Internetu. Aktorce towarzyszył pies "Dżek", brodacz monachijski, który wraz z nią zostawił odcisk łapy w alei gwiazd w Międzyzdrojach i z którym wystąpiła w filmie Wojna żeńsko-męska w 2011. W 2008 roku z rąk podsekretarza stanu w MKiDN Tomasza Merty odebrała Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".  

 

...

PROJEKT - LEGALNA KULTURA

Drodzy czytelnicy z przyjemnością informujemy o przystąpieniu przez naszą bibliotekę do projektu Kultura na Widoku . Kultura Na Widoku to prestiżowy projekt ogólnopolski, który wychodzi naprzeciw potrzebom odbiorców. To propozycja dostępu do ponad 1000 cyfrowych: filmów, książek, utworów muzycznych, gier i zasobów dotyczących historii Polski. W przestrzeni publicznej prezentowane treści kultury będą poprzez stworzoną na potrzeby projektu instalację oraz plakaty umieszczane na przystankach komunikacji miejskiej, w szkołach, bibliotekach i domach kultury. Już od 27 maja widzowie, słuchacze, odbiorcy kultury, niezależnie od wieku i gustów będą mogli korzystać z legalnych źródeł w Internecie i z poszanowaniem praw twórców. Jest to wyjątkowy projekt skierowany do użytkowników kultury w całej Polsce, którzy ubiegłoroczną edycję docenili nominując Kulturę na Widoku do prestiżowej nagrody radia RMF Classic MocArty 2014, w kategorii Rzecz z klasą. Projekt otrzymał wyróżnienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego 25-lecie Samorządności. Kultura Na Widoku to kluczowa i przełomowa kampania promująca bogate zasoby kultury dostępne z legalnych źródeł, mamy nadzieję, że włączycie się Państwo w jego realizację stając się tym samym współautorem sukcesu tego projektu. Fundacja Legalna Kultura promuje świadome uczestnictwo w kulturze i korzystanie z legalnych źródeł w cyfrowej rzeczywistości. Wspiera świadomych odbiorców kultury – widzów, słuchaczy,gości muzeów i galerii. Zwraca się także do tych, którzy jeszcze nie przykładają wagi do legalności źródeł, z których korzystają. Działania Fundacji popiera ponad 300 twórców i ludzi kultury. Legalna Kultura integruje środowiska twórców i odbiorców - wszystkich, którzy są zainteresowani dyskusją o dostępie do dóbr kultury w sieci. Tworzenie poczucia wspólnoty i wspólnej odpowiedzialności za kulturę jest sprawą nas wszystkich. Zapraszamy do odwiedzenia strony www.legalnakultura.pl

ROK 2014

 

Biblioteka bierze udział w Programach

 "Zakup Nowości Wydawniczych Do Bibliotek - Priorytet 1" oraz

"Zakup Nowości Wydawniczych do Bibliotek Publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych - Priorytet 2".

 

Zadaniem Programu Biblioteki Narodowej  Zakup Nowości Wydawniczych do bibliotek jest wzmocnienie bibliotek publicznych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizowania zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek. Dzięki zakupom nowości, wzbogacaniu oferty bibliotek czytelnicy chętniej i częściej je odwiedzają, co wpływa na wzrost wskaźnika czytelnictwa. Program jest elementem polityki bibliotecznej resortu kultury w zakresie kształtowania księgozbiorów bibliotek oraz wsparcia samorządów w finansowaniu zakupów nowości dla tych instytucji, a jednocześnie zmotywowania ich do systematycznego dbania o biblioteki samorządowe, ponoszenia kosztów związanych ze wzbogacaniem ich zasobów zgodnie z potrzebami środowiskowymi i standardami w tym zakresie.

Celem Programu, realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020, jest wzbogacenie i odnowienie księgozbiorów polskich bibliotek publicznych, w tym księgozbiorów dla dzieci i młodzieży.

...

PROJEKT - SPOTKANIA Z PASJAMI

 

W 2013 roku w ramach grantu od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Orange realizowała projekt edukacyjno-animacyjny dla seniorów „spotkania z pasjami”, podczas którego seniorzy z całej Polski mieli okazje spotkać się wirtualnie z osobami pełnymi pasji, takimi jak Krystyna Janda, Teresa Lipowska, Hanna Bakuła, Jacek Pałkiewicz, DJ Wika. Projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony bibliotek jak i seniorów. W 2014 roku projekt zakłada przeprowadzenie na żywo w bibliotekach 15 spotkań online w formie wideo konferencji (poprzez streaming online), skierowanych do osób starszych. !

Cel projektu

Głównym celem projektu jest aktywizacja społeczna seniorów – sprawienie, by seniorzy wyszli z domów i spotkali się ze sobą w miejscu publicznym. Chemy stworzyć przyjazną przestrzeń, która umożliwi im nawiązywanie nowych kontaktów oraz otworzy ich na innych ludzi. Kolejnym ważnym elementem jest rozbudzanie w nich chęci do dzielenia się swoją wiedzą, pasją z innymi. Chcemy pokazać, jak wiele osób starszych wciąż pozostaje czynna zawodowo lub jak kreatywnie wykorzystuje swój czas wolny na dokształcanie się, rozwijanie pasji, pomoc innym.

 

Korzyści dla biblioteki z udziału w projekcie :

  • Poszerzenie oferty edukacyjnej biblioteki o innowacyjne zajęciach dla osób starszych, mających na celu aktywizację seniorów
  • Materiały merytoryczne do prowadzenia zajęć
  • Materiały promocyjne projektu
  • Nowi, zadowoleni użytkowicy biblioteki
  • Ogromna satysfakcja z wykonywanej pracy

 

Spotkania z pasjami – "szczęście jest wszędzie"

 

24 kwietnia w naszej bibliotece odbyło się pierwsze wideo spotkanie organizowane przez Fundację Orange. To cykl spotkań z ludźmi pełnymi pasji. Dziś bohaterką spotkania była Katarzyna Miller – psychoterapeutka z wykształcenia i powołania, publicystka, filozofka i poetka śpiewająca swoje piosenki. Opowiedziała uczestnikom spotkania o szczęściu i radości życia, które nadają mu blask. Pani Katarzyna, osoba pełna ciepła, przekonywała do życia świadomego, przepełnionego pasją, energią, chęcią odkrywania i radości z drobnych spraw codziennego życia. Zapewniała, że szczęście mieszka w każdym z nas, musimy tylko uwierzyć w siebie, swoje możliwości i zacząć bardziej świadomie przeżywać swoje emocje.

 

W zdrowym ciele zdrowy duch.


8 maja w bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Spotkania z pasjami.” Bohaterką spotkania w formie online była Urszula Szczurek, emerytka organizująca zajęcia fitness dla seniorów. Pani Urszula dała się poznać jako osoba pełna energii i pogody ducha. Pokazała iż niezależnie od wieku można zachować sprawność fizyczną na wysokim poziomie, a co za tym idzie zdrowie i dobre samopoczucie. Motto życiowe bohaterki spotkania to „W zdrowym ciele zdrowy duch.”


 

Czy szata zdobi człowieka?

 

22 maja uczestnicy „Spotkania z pasjami” wysłuchali porad pani Hanny Gajos dziennikarki, wydawcy i krytyka mody. Pasją pani Hanny zawsze była moda, która przerodziła się w pracę. Jej artykuły pojawiały się w takich czasopismach jak „Świat Mody”, „Kobieta i Życie”, „Pani”, „Uroda”. Jest autorką książki pt.„Bądź dobrze ubrana”.

Przemiany w Polsce okiem satyryka


5 czerwca w kolejnym spotkaniu wideo zorganizowanym przez Fundację Orange bohaterem był Jerzy Kryszak. Celem spotkania było spojrzenie na temat historii z perspektywy satyryka, komentującego na bieżąco sytuację w Polsce komunistycznej oraz włączenie się w obchody 25-lecia pierwszych wolnych wyborów.

Spotkanie z Teresą Bancewicz

Bohaterką kolejnego spotkania z pasjami w dniu 26.06.2014r. była Teresa Bancewicz, która spełnia swoje największe marzenie - podróże w najodleglejsze zakątki Ziemi. Pani Teresa zwiedza świat autostopem, ponieważ skromna emerytura nie pozwala jej na inną formę podróżowania. Wykorzystując zebrane przez lata doświadczenie i odwagę udowodniła, że nie ma żadnych ograniczeń. Uważa, że ani wiek ani pieniądze nie powinny powstrzymywać nas przed sięganiem po swoje marzenia.


 

Jak prowadzić swoje małe gospodarstwo?


Bohaterką pierwszego po wakacjach spotkania z pasjami w dniu 28.08.2014r. była pani Jadwiga Wyrozębska-Badowska. Pani Jadwiga wraz z mężem przeprowadziła się na wieś oddaloną o 30km od Łodzi do ponad 100 letniego domu, który wymagał kompletnej renowacji. Pasja wnętrzarska państwa Badowskich, głowy pełne pomysłów i zapał do pracy przyczyniły się do stworzenia wymarzonej przez nich przestrzeni. Realizują także pomysł na życie bardziej ekologiczne w ich ogrodzie spotkać można ule z pszczołami, króliki w klatkach, a także kury najróżniejszych rodzajów oraz grządki uprawiane w naturalny sposób.


 

Z aparatem przez życie

18 września seniorzy uczestniczący w spotkaniu poznali pasję Anny Musiałównej, którą jest fotografia reporterska. Bohaterka spotkania chce zatrzymać w czasie wyjątkowe chwile, które spotykają nas na naszej drodze. Pani Anna fotografią pasjonuje się od 1971r. jej działalność była wielokrotnie nagradzana w Konkursach Fotografii Prasowej. Reportaże pani Anny, przepełnione są niesamowitymi i pasjonującymi ludzkimi historiami możemy je podziwiać dziś między innymi w tygodniu „Polityka”.
Wideo spotkanie zorganizowane przez Fundację Orange pokazało uczestnikom, że rzeczywistość, w której żyjemy, cały otaczający nas świat – miejsca i ludzie nasycone są inspiracjami i fantastycznymi, niewyczerpanymi pokładami wielkich i małych opowieści, na których zatrzymanie doskonałym sposobem może być właśnie fotografia.


 

Cała Praga Śpiewa

Dnia 2 października odbyło się kolejne "Spotkanie z pasjami". Gośćmi połączenia internetowego byli członkowie zespołu Cała Praga Śpiewa, powstałego z inicjatywy Stowarzyszenia Barwy Kultury oraz Domu Dziennego Pobytu przy ul. Brzeskiej w Warszawie. Twórczość, odwołuje się do tradycji miejskiego folkloru, łączy miłość do szlagierów z potrzebą wspólnego spędzania czasu i muzykowania.

 

Świat fantastycznej muzyki


Bohaterami kolejnego spotkania z pasjami , które odbyło się 16 października byli Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk. Pasja do muzyki nadała im kierunek w drodze zawodowej. Szczególną sympatię zdobyli dzięki lubianym i chętnie oglądanym programom z cyklu „Dozwolone od lat czterdziestu” – później „Wideoteka dorosłego człowieka”, gdzie w duecie zapraszali widzów do muzycznego wspomnienia czasów minionych.

                           Do przodu żyj! Żyj kolorowo!

  

 

Do przodu żyj! Żyj kolorowo!" – tak brzmiał temat telekonferencji z udziałem Ewy Bem, która odbyła się 20 listopada 2014 roku w ramach „Spotkań z pasjami”. Królowa polskiego jazzu opowiadała zarówno o muzyce, jak i o pojmowaniu szczęścia. Stwierdziła, że humor, szczery uśmiech i relacje z drugim człowiekiem sprawiają, iż potrafimy odnaleźć się w każdej sytuacji. Na początku spotkania zadaniem seniorów było wypisanie czynników, które sprawiają, iż nasze życie nabiera kolorów. Wskazywali głównie na miłość, rodzinę i zdrowie.