To grupa osób, które spotykają się aby porozmawiać o książkach. Klubowicze mogą zapoznać się z nowymi autorami i gatunkami literackimi. Na spotkaniach mogą podzielić się wrażeniami z przeczytanej lektury, uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych  dyskusji literackich ani znać się na literaturze. Jest to doskonały sposób na poznanie nowych ludzi oraz świetna zabawa.

W Bibliotece w Lubomierzu istnieje Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych oraz dla dzieci, a w Filii Bibliotecznej w Pławnej Dyskusyjny Klub dla dzieci.

 

ROK 2020

„ Mylisz się! - odparowała Lena.- Chciałabyś, by kiedyś, po latach, któreś z twoich przyszłych prawnucząt odkryło twój największy sekret i ekscytowało się, opowiadając o nim na prawo i lewo? Zrozum wreszcie, że każdy ma swoje tajemnice, mniejsze i większe, mniej lub bardziej wstydliwe bądź przerażające. I ma też święte prawo do zachowania ich tylko dla siebie, a nawet zabrania do grobu-kontynuowała, nie czekając na odpowiedź Kseni”- Cytowała na wczorajszym spotkaniu Anna Fiszer- moderator Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tradycje tatarskie, malowniczy dworek w jednej z podlaskiej miejscowości, a jednocześnie historia o miłości, przyjaźni i magii- tak oto członkowie grupy scharakteryzowali książkę „Tatarka” Renaty Kosin. Rozmowom na jej temat nie było końca, wciąż porównywano książkę do innych, omawiano poszczególnych bohaterów, wymieniano poznane tradycje, dyskutowano na temat jej zakończenia itd. itd. Ustalono także wspólnie tytuł kolejnej lektury do przeczytania, która zostanie omówiona w przyszłym miesiącu. Dzięki aktywności członków spotkanie przebiegało w atmosferze niezwykle życzliwej, wesołej i spontanicznej. Cieszy ogromnie, że liczba grupy wciąż się powiększa. Podczas spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki każdy zdobywa nowe doświadczenie, rozwija się literacko,zyskuje nowe znajomości oraz ma wyższe poczucie przynależności i świadomości kulturalnej. Spotkania są bezpłatne, odbywają się raz w miesiącu i są dla wszystkich, którzy pragną czytać i dzielić się swoimi przemyśleniami. Zapraszamy! 

                 

***

 

30 stycznia po raz pierwszy w tym roku spotkali się członkowie Dyskusyjnego Klubu Ksiązki dla dorosłych. Moderator Anna Fiszer wspólnie z grupą ustaliła, że spotkania odbywać się będą raz w miesiącu i zawsze o godzinie 14.00 w ostatni czwartek każdego miesiąca. Miło było powitać w klubie nowych członków, atmosfera była niezwykle wesoła, każdy wypowiadał się otwarcie i swobodnie. Została omówiona książka Maurycego Nowakowskiego pt. „Przypadek”. Lektura ciekawa, chociaż nie do końca polecana ze względu na dość skomplikowaną treść oraz długi rozwój wątków. Można natomiast pochwalić autora za zaskakujące zakończenie książki, o którym niewątpliwie mówi już sam tytuł... Na następnym spotkaniu grupa będzie prowadziła rozmowy o „Tatarce” Renaty Kosin, a my już dziś zapraszamy każdego, kto chce dołączyć do Dyskusyjnego Klubu Książki! Gwarantujemy miło spędzony czas oraz ciekawe dyskusje przy ciastku, kawie lub herbacie. Uczestnicy nie ponoszą żadnych opłat, a jedynym warunkiem uczestnictwa jest uśmiech :) Poniżej piękne słowa, które przytoczyła podczas spotkania Pani Helena Dudek: „(...) Bo tak wiedz, iż w człowieku są mocarki dziwne, Nie tylko sobie rózne, ale i przeciwne: Jest bystra popędliwość, jest żądza niesyta, Bojaźń mdła, żałość smutna, radość niepokryta, Nad którymi jest rozum jako hetman, który Ma strzec aby z nich żadna nie mogła wziąć góry. Temu ty władzą porucz i daj w moc sam siebie, Niech wie o każdej sprawie, która się tknie ciebie. (...)” Jan Kochanowski „Satyr albo Dziki Mąż”

 

     

***

18 grudnia po raz ostatni w tym roku zobaczyli się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem spotkanie miało charakter wyjątkowy, ponieważ niebawem odejdzie na emeryturę Pani Danuta Adamowicz- moderator klubu, a także dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubomierzu.W czasie 40-letniego stażu pracy Pani Danuta zyskała wielu przyjaciół, a także przyczyniła się do znacznego rozwoju zarządzanej placówki. „Dziękuję, że byliście zawsze ze mną we wszystkich działaniach w bibliotece i mogłam liczyć na każdą pomoc. Odchodzę z tego miejsca, ale nie od ludzi. Mam nadzieję, że będziemy się jeszcze spotykać na wielu płaszczyznach.”- mówiła Pani dyrektor, dziękując każdemu z osobna i wręczając pamiątkowe upominki...Pojawiły się także łzy wzruszenia i radość z otrzymanych podarunków. Swoją niezapowiedzianą wizytę złożyły także przedstawicielki Klubu Seniora, z którymi od lat współpracuje biblioteka. To było niezwykłe spotkanie,pełne serdeczności i ciepła, które z całą pewnością przejdzie do historii i zapisze się w pamięci każdego z nas.

 

             

                                                                        ROK 2019

 

2 października w naszej bibliotece miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omawiano „Pamiętnik ze starego domu” Ilony Gołębiewskiej. Autorka powieści opisała w niej losy Alicji Pniewskiej, która zagubiona w gąszczu problemów nie potrafi odnaleźć szczęścia i spokoju. Uciekający czas, niespodzianki od losu i codzienność stają się dla głównej bohaterki powodem pisania pamiętnika. W ten sposób Ilona Gołębiewska stworzyła powieść pełną emocji, przekonując nas, że każda podjęta decyzja ma zawsze konsekwencje , że najbliżsi mogą zaskakiwać, a marzenia osiągniemy ciężką pracą i wytrwałością. Nasi Klubowicze chętnie wymieniali się swoimi spostrzeżeniami na temat lektury. Dyskutowano o problemach Alicji Pniewskiej, o jej uczuciach i rozmyślaniach, porównując je z własnymi doświadczeniami. Spotkanie było tym bardziej przyjemne, ponieważ jedna z Pań obchodziła imieniny. Odśpiewano radośnie „Sto lat” i złożono serdeczne życzenia. Na koniec Pani Dyrektor Danuta Adamowicz z myślą o obfitym grzybobraniu ,obdarowała uczestników drobnym upominkiem. „Przypadek” Maurycego Nowakowskiego to zapowiedź kolejnej lektury. Zapraszamy !!!

            

 

***

30 sierpnia członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się w naszej bibliotece, aby po raz kolejny porozmawiać o ciekawej książce i wymienić się swoimi wrażeniami. Tym razem omawiano „Dwa zwykłe słowa” autorstwa Ashley Rhodes-Courter, która jednocześnie stała się główną bohaterką swojego wzruszającego pamiętnika. „ W życiu miałam ponad tuzin tak zwanych matek”- tak brzmi pierwsze zdanie w książce, zapowiadając w ten sposób bolesne wspomnienia od chwili odejścia z rodzinnego domu. Przeprowadzki, nieustanne zmiany środowiska, upokorzenia i niezliczone manipulacje to tylko niewielki ułamek przykrych doświadczeń Ashley. Mimo wszystko po dziewięciu latach życia w systemie opieki społecznej udaje się jej przezwyciężyć niezliczone trudności , znajduje odwagę, by osiągnąć swój cel, stać się silną odważną osobą. „Dwa zwykłe słowa” trzeba koniecznie przeczytać! Bestsellerowa książka trafia do serc czytelników w każdym wieku i z różnych środowisk. Gorąco polecamy! Zapraszamy do wypożyczalni po „Pamiętnik ze starego domu” Ilony Gołębiewskiej- będzie to następna omawiana książka na kolejnym spotkaniu.

                     

 

***

29 maja gościliśmy w naszej bibliotece czytelników z Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawiano lekturę Najwy Zebian pt.„Usłysz mnie”. 
Zdaniem klubowiczów książkę tą powinien przeczytać każdy z nas. Zawarto w niej ponad 200 rozległych wpisów, wyczerpująco poruszających różne tematy, dlatego łatwo odnaleźć w nich cząstkę własnych rozmyślań, problemów lub zachowań. 
Sama autorka książki to kanadyjska edukatorka libańskiego pochodzenia, której pasja literacka rozwinęła się podczas analizowania arabskiej prozy i poezji. Wciąż aktywna zawodowa, nauczycielka z przyszłością na doktorat. 
Na spotkaniu rozmawiano długo, wymieniano własne spostrzeżenia i uwagi, a wszystkiemu towarzyszyła jak zawsze przemiła, przyjazna atmosfera i pyszne truskawki  Nie zabrakło także ciepłej herbatki i ciastek, a przed wszystkim uśmiechu! 
Do zobaczenia w przyszłym miesiącu!

 

     

 

***

„Mam bogatą wyobraźnię. To dzięki niej tworzę.”- mówiła Rudnicka, opowiadając o sobie i swojej pracy pisarskiej 7 maja w naszej bibliotece. Na spotkaniu nie zabrakło wątków z jej życia prywatnego, o których opowiadała bardzo lekko, z typowym dla niej akcentem czarnego humoru. Wspaniała atmosfera wywołała niegasnące uśmiechy na twarzach przybyłych gości, pojawiały się pytania o kolejne książki. Autorka zdradziła tytuł, mający ukazać się już niebawem. Będzie to książka, której akcja rozgrywa się w czasach PRL- u. Dla Rudnickiej pisanie jej było dużym wyzwaniem, bo okres ten pamięta z dzieciństwa jak przez mgłę. 

Twórczość Olgi Rudnickiej to kilkanaście powieści komediowo-obyczajowych z wątkiem kryminalnym. Szczególnie polecane tytuły to m.in. :”Życie na wynos”, „Granat poproszę!”oraz „Natalii 5”, „Diabli nadali”, „Były sobie świnki trzy” oraz debiutanckie „Martwe jezioro”.
Spotkanie autorskie zrealizowano w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki i zakończono słodkim poczęstunkiem przy kawie i herbacie.
Dziękujemy za obecność wszystkim gościom, a w szczególności naszym wiernym Klubowiczom i miłośnikom literatury.
Gorąco polecamy lektury Olgi Rudnickiej!

 

       

 

 

***

„Czereśnie zawsze muszą być dwie” to jedna z najnowszych powieści Magdaleny Witkiewicz, którą 27 marca omawiała grupa Dyskusyjnego Klubu Książki. Ciekawy tytuł już na wstępie zachęca do lektury, a treść budzi najbardziej czułe wspomnienia, które według autorki mają znaczący wpływ na naszą przyszłość. 
Sekretny, stary dom oraz wątek miłosny w książce opisany jest lekko, powodując, że czytelnik zatraca się w treści do ostatniej strony... Spotkanie jak zawsze było bardzo miłe, a uczestnicy chętnie mówili o wrażeniach po przeczytanej powieści. Niebawem odbędzie się kolejne spotkanie, na które już dziś serdecznie zapraszamy!

    

***

26 lutego o godz. 15.00 miłośnicy dobrej lektury z Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się w naszej bibliotece, żeby porozmawiać o książce „Bądź moim Bogiem'' Remigiusza Grzela. Atmosfera jak zawsze była bardzo ciepła i sprzyjała wyrażaniu własnych myśli i uwag o utworze. Fabuła powieści nosi znamiona sensacyjności, ale bardzo szybko przeradza się w intrygującą psychologiczną historię ujmującą gładkim i pięknym przedstawieniem zarówno moralnych, jak i egzystencjalnych dylematów występujących w niej postaci. Recenzje na temat książki były bardzo różne, część z uczestników uznała ją za ciekawą ale poruszającą tematy trudne i smutne. Książka jest jakoby odnośnikiem prawdy o nas samych, podczas jej czytania potrzebna jest analiza i głębsze przemyślenia właśnie nad samym sobą. Tymczasem większa część czytelników woli lektury lekkie, których przesłanie wnosi sam autor. Jak jest naprawdę? Czy faktycznie „ Bądź moim Bogiem” to dzieło warte poznania? Naszym zdaniem tak , więc zachęcamy do poznania tej historii.  

  

 

 

 

***

„Matka i córka” Jenn Diaz to książka, o której rozmawiano 24 stycznia na pierwszym w tym roku zebraniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Było to jedno z dłuższych spotkań, ponieważ książka u każdego czytelnika wywołała różne emocje, przemyślenia, wnioski. Każdy uczestnik chciał wyrazić swoje zdanie, uzasadnić własne spostrzeżenia i myśli. Klubowicze polecają przeczytać opowieść, w której główną rolę odgrywają cztery kobiety. Tracą one w swoim życiu mężczyznę- ojca, męża, brata, dającego im poczucie bezpieczeństwa, będącego podporą i oparciem dla każdej z nich... Rozmowom nie było końca zwłaszcza, że gorąca herbata i mały poczęstunek zachęcał aby chwila trwała i trwała jak najdłużej

 

   

ROK 2018

 

18 listopada 2018r. Biblioteka Publiczna w Lubomierzu miała przyjemność gościć znaną i lubianą powieściopisarkę Agatę Kołakowską, która wydała 12 powieści obyczajowych, m.in. „Siódmy rok”, „Płótno”, „Wszystko,co minęło”, „Igraszki z losem”. Na spotkaniu pojawili się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, sympatycy literatki, oraz osoby zainteresowane Jej twórczością. Wielka wrażliwość, subtelność oraz sposób przekazu pani Agaty spodobał się wszystkim gościom. Dzięki temu wywiązała się ciekawa dyskusja i atmosfera stała się jeszcze bardziej przyjazna. Rozmowom nie było końca także podczas poczęstunku, a emocje z całego spotkania z pewnością pozostaną na długo w pamięci każdego, kto w nim uczestniczył. Dyrektor Biblioteki Publicznej Danuta Adamowicz bardzo dziękuje wszystkim uczestnikom za aktywny udział i zaprasza na kolejne imprezy.

Całe przedsięwzięcie zostało zrealizowane ze środków Instytutu Książki.  

  

                                                                                           ***

 

 

W środę12.09.2018r. o godz.15.00 członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki ponownie spotkali się w naszej bibliotece. Tym razem głównym tematem była twórczość Agaty Kołakowskiej. W miłej atmosferze zostały omówione jej najbardziej znane powieści, wśród nich m.in.: „Wszystko, co minęło”, „Pięć minut Reisy”, „Siódmy rok”i „Wyrok na miłość”.

Agata Kołakowska jest słynną pisarką i dziennikarką, a jej twórczość szybko zdobyła popularność wśród czytelników. Lekki przekaz, humor, a także ukryta mądrość jej literatury sprawiła, że zdobywa coraz większe zaufanie i czytelnicy nie mogą się doczekać kolejnych powieści.

Autorka bardzo chętnie udziela wywiadów, uczestniczy gościnnie na antenach telewizyjnych i radiowych. Swoją osobą wzbudza wciąż rosnące zainteresowanie, bowiem jak sama twierdzi chce zawsze zmuszać do refleksji i poruszać emocje czytelnika.

Spotkanie zakończył słodki poczęstunek, w tym również od jednej z uczestniczek.

 

 

17 października 2018r. zapraszamy na kolejną dyskusję, tym razem z samą autorką Agatą Kołakowską! Więcej informacji już wkrótce.          

               

***

Ogród małych kroków” Abbi Maxman to powieść omawiana przez klubowiczów podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubomierzu. W czwartek 15 lutego spotkaliśmy się po krótkiej przerwie i z ogromnym zapałem zabraliśmy się do pracy. A dyskusjom nie było końca. Książka wywołała w nas wiele emocji, gdyż sięga wszystkich sfer życia. Mówiąc krótko „Ogród małych kroków” to opowieść o radzeniu sobie z problemami, przeciwnościami losu, życie po przeżytej stracie oraz akceptacji tego, co zgotował los. Pozycja ta z pewnością zadowoli gusta wielu czytelników. Może Was również zainspirować do rozwijania nowych, nie tylko ogrodniczych pasji. Może dzięki tej właśnie książce Wasze życie nabierze innych kolorów?

 

               

 

 

ROK 2017

 

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej bibliotece przebiegało jak zawsze bardzo interesująco. Tym razem tematem naszych rozmów była książka Joanny Opia- Bojarskiej pt.” Gra pozorów”. Autorka opowiada nam historię Aleksandry Wilk, bohaterki znanej z pierwszej części cyklu pt. "Gra pozorów". Ola odbiera telefon od dawnego kolegi lekarza, proszącego ją o konsultację w sprawie pacjenta, który stracił pamięć i wkoło powtarza jej imię i nazwisko. Bohaterka wraz ze swoją przyjaciółką przyjeżdża więc do Łodzi, by rozwikłać tę tajemnicę. Na miejscu dopadają ją duchy przeszłości a także sprawa niewyjaśnionego dotąd morderstwa pewnej aktorki sprzed wielu lat. Klubowicze z przejęciem opowiadali o przeżyciach i emocjach jakie towarzyszyły im podczas czytania kolejnych stron książki. "Niebezpieczna gra" to pełnokrwisty kryminał, pełen dreszczyku emocji i łódzkiego klimatu. Polecamy tę pozycję wszystkim którzy kochają się w kryminałach i nie tylko!

 

 

   

                                   ***

We wtorkowe popołudnie 26 września 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie autorskie zorganizowane w ramach Projektu Dyskusyjne Kluby Książki. Tym razem mięliśmy ogromną przyjemność gościć Panią Joannę Opiat- Bojarską, autorkę poczytnych kryminałów i powieści obyczajowych. Tytuł spotkania to „ Gra o wszystko”, na którym można było zakupić przedpremierowe egzemplarze nowej o takim samym tytule książce. Oficjalna premiera tej pozycji będzie miała miejsce 
11 października 2017 roku. 
Pisarka w ciekawy i przejmujący sposób opowiedziała nam o swojej przygodzie z pisaniem. Poczynając od debiutanckiej książki pt. „Kto wyłączy mój mózg?” Głównym powodem dla którego Pani Joanna zaczęła tworzyć była chęć pomocy innym zmagającym się z chorobą. Chcąc dać im nadzieje i wsparcie oraz siłę do walki napisała swoją pierwszą w życiu książkę. To miała być Jej jedyna,ale na szczęście poczuła niedosyt i tak powstały kolejne serie najczęściej kryminałów. 
Nasze rozmowy toczyły się pod znakiem dobrej zabawy. Autorka miała doskonały kontakt z zebraną publicznością. Obszernie udzielała odpowiedzi na zadawane pytania, a rozmowom nie było końca. Serdecznie polecamy książki Pani Joanny Opiat- Bojarskiej!!!

 

                 

 

***

Po wakacyjnej przerwie Klubowicze DKK-u spotkali się stęsknieni książek, rozmów i czasu wspólnie spędzanego w naszej przytulnej bibliotece. Wypoczęci i zrelaksowani zabrali się do pracy. Na tapetę wzięli książkę Anny Kaszubskiej i Zagrany Nasordinovej „186 szwów z Czeczenii do Polski. Droga Matki” To wzruszająca opowieść o macierzyństwie, strachu, miłości, odwadze, czeczeńskim honorze i walce o życie. Historia opisuje siostrzane relacje dwóch kobiet Polki i Czeczenki. Dzieli je właściwie wszystko: pochodzenie, kultura, religia, wychowanie, poglądy. Zdaniem jednej z klubowiczek pani Marii Zaborowskiej - „historie obu kobiet skłaniają do refleksji, pozwalają docenić codzienne życie, odnaleźć priorytety. Może stać się inspirująca dla wielu kobiet i dla wszystkich ludzi- bez względu na rasę czy płeć.”

Książka pozwala docenić życie, odnaleźć piękno i dobro, ułożyć od nowa własne priorytety i wyraźnie zobaczyć to, co naprawdę ważne. Serdecznie polecamy!

 

 

 

                       

 

***

 

Akceptacja trudnej przeszłość, poszukiwanie ukojenia i przebaczenia, ból w sercu i głębokie zranienia, podróż w głąb siebie, to codzienne rozterki, które niesie samo życie. Na takie właśnie tematy rozmawialiśmy podczas kwietniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, gdzie dzieliliśmy się wrażeniami po przeczytaniu książki Gabrieli Gargaś pt. „Droga do domu” Wzruszająca opowieść o pięciu doświadczonych przez życie kobietach Ewie,Alicji, Matyldzie, Antoninie i jej wnuczce Majce, które wybrały się w podróż nad morze. Ewa po rozstaniu z partnerem przeżywa trudne chwile. Alicja straciła niedawno męża. Matylda spowodowała wypadek w którym straciła najważniejszą osobę. Antonina babcia Majki, pogodna starsza pani pod wpływem wnuczki postanawia odwiedzić przyjaciółkę. Majka pragnie uciec z małego rodzinnego miasteczka. Wszystkie z wymienionych tu kobiet mają powód żeby wyruszyć jak najdalej, choćby na koniec świata. A tak naprawdę autorka zabiera nas czytelników w podróż życia, gdzie nie ma recepty na szczęście, miłość czy powodzenie. Każdy z nas inaczej kocha, cierpi i każdy inaczej radzi sobie z życiowymi problemami. Nikt nie ma prawa osądzać, kto cierpi bardziej. „Droga do domu” to droga do zaakceptowania tego, co niesie życie. Zdaniem jednej z Klubowiczek to na pewno nie jest „czytadło” to powieść bardzo ciekawa, pouczająca. Przedstawia różnorodne postacie, ich uczucia i problemy z którymi często utożsamiamy się. Warto przeczytać, polecamy!

 

 

            

***

W marcowy poniedziałek 13.03.2017r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece. W spotkaniu wzięło udział liczne grono. Tematem burzliwej dyskusji była książka pt. „ Dom w Riverton” autorstwa Kate Morton. Zdaniem klubowiczów pozycja godna uwagi ze względu na poruszane tematy- to doskonały kryminał z zachwycającą historią miłosną w tle. Grace Bradley główna bohaterka to jednocześnie narratorka powieści, dawna służąca w tytułowej rezydencji Riverton. Jako 98 letnia starsza pani opowiada młodej reżyserce o sekretach, które nosiła w sercu przez całe życie. Wracają zamiecione pod dywan wspomnienia. Akcja toczy się w roku 1924. Pewien młody poeta popełnia samobójstwo. Jedynymi świadkami tego wydarzenia są dwie siostry Hannah i Emmeline Hartford, które nigdy więcej się nie spotkały. Samobójstwo okazuje się w rzeczywistości morderstwem. Powieść świetnie oddaje realia epoki, a ciekawa zagadka oraz perspektywa narracji - z punktu widzenia służącej oraz starszej kobiety czynią z tej książki naprawdę niezły kawałek literatury. Autorka zabiera nas w fascynującą podróż do zupełnie innego świata, w którym wyraźnie postawiona jest granica między państwem a służbą, świata hierarchii i tradycji. Trzyma w napięciu do samego końca. I choć nie podobała się wszystkim klubowiczom jednogłośnie- serdecznie polecamy!

 

                

 

***

W naszej bibliotece kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. 04.03.2017r. W miłej, radosnej atmosferze wybraliśmy się już po raz drugi do naszego lubomierskiego Kina za Rogiem „Raj”. Tym razem na warsztat wzięliśmy polski komediodramat reżyserii Kingi Dębskiej pt. „Moje córki krowy”. Jest to opowieść o dwóch siostrach (Marcie i Katarzynie), które w obliczu choroby rodziców ( Marian Dziędziel i Małgorzata Niemirska) zaczną naprawiać swoje relacje. 
Marta ( Agata Kulesza)- dominująca, agresywna, to aktorka grająca w serialach telewizyjnych. Samotnie wychowuje dorosłą już córkę. Wciąż nie może ułożyć sobie życia, mimo wielu sukcesów tj. sława czy pieniądze.
Kasia ( Gabriela Muskała)- ciepła, wrażliwa, jest nauczycielką, żoną bezrobotnego męża ( Marcin Dorociński) i matką nastoletniego syna. Obie siostry są sfrustrowane i nieszczęśliwe. Choroby rodziców, a w końcu śmierć Matki zmuszają bohaterki do współnego działania. Zdaniem jednej z klubowiczek: „...film bardzo poruszający, smutny, oraz depresyjny-nie polecam.”
Przesłanie tego filmu porusza, chwyta za serce i ściska za gardło. Pokazuje szarą codzienność i trudne sytuacje w których jednoczy się rodzina. Warto obejrzeć!

 

***

W miesiącu lutym uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się nietypowo bo w kinie Raj .Obejrzeliśmy film „Piata pora roku” emerytowana nauczycielka śpiewu (w tej roli Ewa Wiśniewska) po śmierci swojego długoletniego partnera musi opuścić jego dom. Decyduje się odbyć ostatnią podróż nad morze, w której towarzyszy jej, również owdowiały, taksówkarz Witek (Marian Dziędziel). Z pozoru wszystko ich dzieli: wykształcenie, wyznawane wartości, życiowe doświadczenia. Jednak wspólna podróż zbliża samotnych ludzi do siebie, rodzi się pomiędzy nimi uczucie: dojrzałe, niosące ze sobą świadomy wybór i szansę na trwały związek.
Basia i Witek czują, że w tym momencie są sobie potrzebni. I widzą, że coś jest jeszcze przed nimi" - mówił reżyser Jerzy Domaradzki .
Film obejrzany w naszym kameralnym kinie podobał się klubowiczom i z pewnością wybierzemy się niejednokrotnie na ciekawy film .

 

 

***

31 stycznia członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiali o książce „ Fatum i furia „ amerykańskiej pisarki Lauren Groff. W powieści zawarta jest historia małżeństwa Mathilde i Lotta . Tekst składa się z dwóch części. W pierwszej poznajemy historię życia obojga bohaterów z punktu widzenia mężczyzny – chłopaka, narzeczonego, męża. Groff opisuje jego dzieciństwo na Florydzie (gdzie sama mieszka), bogaty dom, udany start w dorosłość, wielkie powodzenie u kobiet, szaleństwa – różnej natury – na studiach, powszechne uwielbienie, z jakim się spotyka. Lotto jest narcyzem... Ale pewnego dnia poznaje Mathilde. Wielka miłość, szybki ślub, ponad dwadzieścia lat razem... Ona wspiera męża, pomaga mu, stoi przy nim.
Ale potem Lauren Groff burzy znany już Czytelnikowi świat. Ma się wrażenie, że oto wjechał buldożer, wszystko zniszczył, przemielił. Bo w drugiej części książki autorka przedstawia to, co znamy, z drugiej, kobiecej perspektywy. I okazuje się nagle, że wiele rzeczy – widzianych oczami Mathilde – zaczyna się wykluczać, że pojawiają się niedopowiedzenia, tajemnice, zupełnie inne punkty widzenia. 
"Fatum i furia" to opowieść małżeńska, ale i opowieść o małżeństwie, o tym, z czego się ono składa, czego w całej tej układance nie dostrzegamy – lub zdajemy się nie zauważać. 
Bardzo ważną rolę w powieści pełni, co widać już w tytule, mitologia. Lauren Groff wiele mówi o losie, przeznaczeniu, o boskich interwencjach. Każe się zastanowić, czym tak naprawdę jest życie z kimś, bycie u boku kogoś, gdzie w całej tej historii jest miejsce na bycie sobą i życie w zgodzie z własną wolą. I – czy tak właśnie powinno być?
Klubowicze mieli podzielone zdanie na temat tej powieści, ale przeczytajmy i osądźmy sami.

ROK 2016

***

Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki 13 grudnia omawiano książkę pt. "Bez słów" M. Sheridan.
Archer, obarczony niewypowiedzianym cierpieniem, mieszka w swojej samotni blisko lasu. Jest przekonany, że tylko tyle mu zostało. 
Do sennego, pobliskiego miasteczka przybywa Bree. Dziewczyna liczy na to, że w końcu odnajdzie rozpaczliwie poszukiwany spokój. Gdy spotyka Archera, jej początkowa nieufność zamienia się w rosnącą fascynację outsiderem. Próbując przedrzeć się przez warstwy niedostępności i dzikości, jakimi Archer przez lata zasłaniał się przed innymi, Bree powoli rozbiera go z kolejnych tajemnic.
Czy budzące się w ciszy uczucie uwolni ich od bolesnej przeszłości?
"Ta powieść dotyka najczulszych strun ludzkiej duszy, uwrażliwia na los drugiego człowieka i w przejmujący sposób uświadamia, że najpiękniejszy dźwięk, jaki istnieje, to głos serca. Klubowicze polecają książkę, bo jest naprawdę ciekawa oraz warta zainteresowania.
Na styczniowym spotkaniu poddana dyskusji zostanie książka pt. "Fatum i Furia" Lauren Groff. Zapraszamy miłośników książek do grona klubu.

 

***

19 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym po omówieniu bieżących spraw klubu poddaliśmy dyskusji książkę Marii Dłużewskiej ,, Dama. Opowieść biograficzna o Marii Kaczyńskiej.''

Biografia Marii Kaczyńskiej, mająca status „oficjalnej”, przygotowana w porozumieniu z rodziną tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej.
Historię życia byłej Prezydentowej autorka zbudowała z zebranych wspomnień osób towarzyszących jej na kolejnych etapach życia, od kołyski w leśniczówce na Wileńszczyźnie (wciąż żyje osoba pamiętająca jej narodziny), przez lata szkolne, ślub z Lechem Kaczyńskim, współudział w życiu opozycji antykomunistycznej, po ostatnie lata spędzone w Pałacu Prezydenckim, w którym odgrywała nieformalną rolę zastępcy swojego męża. Niedoceniana za życia, po śmierci zdobyła szeroką sympatię. Zauważono jej elegancki, ale nie wyniosły styl, inteligencję, humor oraz niezależność wygłaszanych opinii.
Książka jest największym kompendium wiedzy na temat Prezydentowej, zawiera ponad sto zdjęć i dokumentów rodzinnych.
Klubowiczki poruszały powyższe tematy oraz wymieniały swoje poglądy o Marii Kaczyńskiej.

Na kolejnym spotkaniu będzie omawiana książka ks. Jana Kaczkowskiego pt. „Grunt pod nogami”.
Serdecznie zapraszamy miłośników dobrej lektury.

 

ROK 2015

***

W czwartek 12 lutego  2015 r o godzinie 16.00 odbędzie się spotkanie robocze klubowiczów, serdecznie zapraszamy ! .

***

 

Kolejne spotkanie DKK miało miejsce 11 marca, podczas którego omawiane były niezwykle ciekawe lektury „Skarbiec Łazarza” autorstwa T. Harper to doskonałe połączenie współczesnego thrillera i opowieści historycznej, z fabułą osadzoną w dwóch płaszczyznach czasowych.

Czy prawdziwa miłość może być zapisana w gwiazdach ? Mnóstwo intryg, jeszcze więcej miłości, a całość okraszona zdrową dawką dobrego humoru to wszystko znajdziemy w „Szczęśliwe gwiazdy” J.Haller.

***

 

23 kwietnia  odbyło się kolejne spotkanie, na ktorym omawiane byly ksiązki ,,Mój Egipt '' Jarosława Kreta oraz ,, Biała Wilczyca '' i ,,Wszystkie marzenia świata '' Theresy Revay.

Mój Egipt  - kolejna po bestsellerowych "Moich Indiach" książka Jarka Kreta - dziennikarza, podróżnika, prezentera pogody. To obraz bardzo osobisty, budowany na wielokrotnych wizytach w tym kraju. Najpierw na rocznym stypendium studenckim, potem podczas licznych - dłuższych lub krótszych pobytów. Autor przemierzając kraj wzdłuż i wszerz poznawał go coraz głębiej i czuł się coraz bardziej związany i zauroczony. Wszystko to opisał i bogato zilustrował zdjęciami. Na końcu książki autor dołączył garść przepisów kulinarnych.

Biała Wilczyca wspaniała powieść dla wielbicielek wielkich romansów. Jeśli podobał Ci się Jeździec miedziany, pokochasz Białą wilczycę! Jest rok 1917. Ksenia, piętnastoletnia Rosjanka, traci rodziców i ucieka z bolszewickiego Piotrogrodu do Paryża. Spotkanie z Maxem, czarującym, niemieckim fotografem odmieni życie obojga na zawsze. Ta wielowątkowa historia miłosna rozgrywa się na tle zdarzeń I połowy XX wieku. Czytelnik znajdzie tu grozę rosyjskiej rewolucji i luksus paryskiego „wielkiego świata”, szaloną dekadencję Berlina i narastający koszmar hitleryzmu, piekło wojny i nadzieję na lepszą przyszłość.

Wszystkie marzenia świata - ruga część opowieści o dramatycznych losach rosyjskiej arystokratki Kseni Ossolin i niemieckiego fotografa, antyfaszysty Maksa von Passau, obejmuje lata 1945–1955.
Ksenia wyjeżdża do Berlina, by odnaleźć Maksa: czy jej ukochany przeżył? Natasza, córka Kseni, wciąż nie wie, kto jest jej prawdziwym ojcem. Jak po koszmarze wojny będą żyć Lili i Felix, para Żydów ocalonych przez Ksenię? Co zrobi Axel, bratanek Maksa, wstrząśnięty faktem, że jego ojciec był nazistą? Rodzą się nowe problemy, ale i nowe miłości, a wszystko w doskonale oddanej atmosferze nadziei powojennego dziesięciolecia.

 

                                                 ***

24 września odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym po omówieniu bieżących spraw klubu poddaliśmy dyskusji książkę Judith W. Taschler ,,Nauczycielka ".

Vicky Hobbs jest nauczycielką, która z radością i zapałem chodzi do pracy ? miejscowej szkoły podstawowej ? uwielbianą przez swoich uczniów, zwłaszcza dziesięcioletniego Oscara Samuelsa, który nie ma komu okazywać swego przywiązania. Wiecznie nieobecny samotny ojciec, Mark, to bezduszny pracocholik, który prezentami próbuje kupić przychylność syna. Ale czy dorosła kobieta może zadowolić się uczuciem dziesięciolatka? Nie bardzo. Vicky ma słabość do swojego eks-narzeczonego, Roba, który chce ją odzyskać. Mark uważa Vicky za wścibską babę, która niepotrzebnie wtrąca się w jego życie. Kiedy oboje staną naprzeciw siebie, odkryją, że pierwsze wrażenia mogą być bardzo mylne...

***

W poniedziałek 16 listopada 2015 r.  odwiedziła Bibliotekę utalentowana polska pisarka Agnieszka Lingas-Łoniewska, która na swoim koncie posiada imponujący dorobek literacki. Pisarka mieszka we Wrocławiu i od kilku lat tworzy prozę głównie dla kobiet, jest autorką m.in. takich powieści, jak: Bez przebaczenia, Zakład o miłość, trylogia Zakręty losu, W szpilkach do Manolo i wielu innych. Jest laureatką konkursu na opowiadanie kryminalne z Dolnym Śląskiem w tle, prowadzi portal Czytajmy Polskich Autorów, a w 2012 roku została uhonorowana żelaznym glejtem Ambasadora Krakowski Targów Książki. Autorka dała się poznać jako ciepła, sympatyczna i bardzo bezpośrednia osoba. Chętnie i otwarcie opowiedziała o swojej codzienności, tej twórczej i tej prywatnej. P