XVIII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

W tym roku przypada XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W związku z kampanią pn. „Cała Polska czyta dzieciom” bibliotekarze Kamila Kulig i Anna Fiszer odwiedziły Przedszkole oraz klasę II i III w Szkole Podstawowej w Pławnej, a także 6-latków z Przedszkola w Lubomierzu. 
Piękny, pogodny dzień zachęcił drugo- i trzecioklasistów z Pławnej do skorzystania z urokliwej aury, więc opowiadanie „Kurczak” Małgorzaty Musierowicz przeczytano na szkolnym boisku  Treść książki wzbudziła w słuchaczach uczucie tolerancji, akceptacji, uświadomiła, że każdy człowiek jest inny i nie powinien obniżać własnej wartości ze względu na cechy i zachowania, które nie zawsze mogą podobać się innym. 
W Oddziale Przedszkolnym w Pławnej przeniesiono się w świat fascynujących historii Juliusza Verne „W 80 dni dookoła świata”. Pisarz wykorzystał w swoim dziele zdobycze techniki, dzięki czemu udowodnił, że postęp służy dobru ludzi. Główny bohater Foog jako główna postać, podczas szalonej wyprawy w świat staje się tolerancyjny, obyty i potrafi zaakceptować swoją indywidualność. Przedszkolaki różnie zapatrywały się na treść książki, ale doskonale zrozumiały autora i na pewno każdy z nich chciałby wyruszyć w taką wyprawę jak Phileas Fogg!  
W wir przygód z całą pewnością dałyby się także ponieść 6-latki z Przedszkola w Lubomierzu. Zachwycone Psim Patrolem oraz Tupciem Chrupciem nie mogły się jednak oprzeć widokowi pięknej pogody za oknem. Dzisiejsze czytanie upłynęło przedszkolakom podczas ich czasu wolnego, więc ze słuchania skorzystały tylko chętne dzieci. Reszta układała klocki, rysowała lub dowolnie bawiła się. I trzeba to zrozumieć, bo przecież nie każdy z nas ma jednocześnie chęć na to samo! Prawda?  Do zobaczenia w przyszłym tygodniu drogie dzieci. 

 

       

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MONIKĄ SAWICKĄ KACPRZAK

9 maja Oddział Przedszkolny w Wojciechowie oraz Szkołę Podstawową w Pławnej odwiedziła zaproszona przez naszą placówkę biblioteczną Monika Sawicka Kacprzak. Zajęcia obejmowało kilka paneli tematycznych odrębnych dla każdych grup wiekowych.
Pierwszy panel dotyczył zajęć w przedszkolu , na którym Pani Monika zapoznała dzieci ze swoim bajkowym pupilem Kajtusiem. Zaprezentowała w pokazie slajdowym zdjęcia ze zwierzętami i opowiedziała w jaki sposób trafił do niej przez nikogo niechciany piesek. Na koniec spotkania dzieci mogły kupić ulubioną książeczkę o Kajtku wraz z dedykacją od samej pisarki. 
Temat „Kajtusiowych opowieści” pisarka podjęła także w grupie I-III Szkoły Podstawowej. Sporą część spotkania poświęciła na omówienie zawodu pisarza oraz przyjaźni i odpowiedzialności względem kampanii społecznej.
W najstarszej grupie wiekowej Pani Monika przeprowadziła warsztaty dziennikarskie. Młodzież pracowała w parach nad sondą uliczną w dowolnie obranym temacie. Pisarka nie ukrywała, że zawód dziennikarza jest jej ulubionym zajęciem i bardzo bliskim ze względu na jej pracę codzienną. Ósmoklasiści szczególnie chętnie i aktywnie uczestniczyli w pogadankach o dorosłości, dzięki czemu atmosfera spotkania była swobodna i każdy czuł się wyjątkowo. 
Monika Sawicka Kasprzak to bardzo miła i pogodna osoba. Zawód dziennikarstwa jest jej ulubionym , jednak największą satysfakcję przynoszą jej zajęcia i spotkania z czytelnikami. Pisze książki dla dzieci i dorosłych. W książkach dla najmłodszych m.in. „Kajtuś”, „O Kajtusiu szczęściarzu”pisze o ukochanym psie. Literatura dla dorosłych porusza głównie tematy miłosne oraz te trudniejsze- o przemocy domowej, śmierci bliskich. Najbardziej znane tytuły to: „Dobrze, że jesteś”, „ Mimo wszystko”, „Za rok o tej porze”, „Gdyby nie ty”, „Kruchość porcelany”.

 

Zajęcia zostały współfinansowane z Instytutu Książki w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki .

 

   

                                        

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

23 kwietnia to szczególny dzień dla wydawnictw, księgarni i bibliotek, a zwłaszcza dla wiernych czytelników. Tego dnia od wielu już lat obchodzony jest uroczyście Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji w Filii Bibliotecznej w Pławnej bibliotekarz Kamila Kulig przeprowadziła 
zajęcia, które rozpoczęła dyskusja o prawach autorskich. Chętne dzieci przeczytały wiersz ,,Skarga książki '' Jana Huszcza, jednak najbardziej interesujące okazały się informacje jak powstaje książka, kim jest wydawca, redakcja, skąd pisarz bierze pomysł, kto robi korektę jego tekstu, nad czym pracuje grafik, ilustrator oraz w jaki sposób gotowa książka trafia do księgarni i czytelnika. 
Uczniowie wykonywali rysunki własnych wymarzonych książek na wcześniej przygotowanych szablonach.
Tym ciekawy akcentem zakończyłyśmy spotkanie, które jak zauważyłyśmy bardzo zainteresowało dzieci , z czego się niezmiernie cieszymy.

 

    

 

 

 

 

ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA- LEKCJA BIBLIOTECZNA

27 marca bibliotekarz Kamila Kulig przeprowadziła lekcję biblioteczną w kl. IV w Szkole Podstawowej w Pławnej. Tematem zajęć była lektura ,,Ania z Zielonego Wzgórza'' Lucy Maud Montgomery. Pani Kamila przedstawiła biografię pisarki,po czym uczniowie szybko znaleźli podobieństwa pomiędzy autorką i jej książkową bohaterką . Rozwiązywanie krzyżówki było najlepszym sposobem na sprawdzenie wiedzy uczniów dotyczącej życia głównej postaci - Ani. Odbyła się też dyskusja na temat jej uczuć, charakteru, zachowań i marzeń... Uczniowie chętnie dzielili się wrażeniami po przeczytaniu lektury, oraz porównywali siebie do tytułowej bohaterki. 
Uczestnicy zostali również zapoznani z ofertą biblioteczną i nowościami wydawniczymi. Panowała miła, wesoła i przyjazna atmosfera.

 

    

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO

28 lutego upłynął termin oddania prac w konkursie plastycznym „Zaprojektuj okładkę do jednej z książek Jana Brzechwy”. Wzięło w nim udział 21 uczestników z klas II i III ze Szkoły Podstawowej w Pławnej i w Lubomierzu. Projekty konkursowe oceniły Panie: Mariola Ogonek, Halina Golec, Daria Sękowska i Alicja Nawojczyk- za co serdecznie dziękujemy. 14 marca nastąpiło ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród książkowych oraz pamiątkowych dyplomów. Otrzymali je wszyscy laureaci: I miejsce: Dominik Kossowski, Michał Nitka, Paweł Szerszeniuk, Kamil Mordarski; II miejsce: Maja Mendychowska, Dawid Rak, Zofia Miter; III miejsce: Faustyna Majer, Weronika Afonów, Małgorzata Babicz, Przemysław Sławiński, Ignacy Hartel, Patryk Łoziński, Marcel Sawa, Piotr Garbicz, Cyprian Galant; WYRÓŻNIENIE: Łukasz Kozłowski, Dominika Kaczmarek, Olaf Cymon, Damian Rudnicki Marcinów, Maciej Marcinów. Dziękujemy oraz gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu za wzięcie udziału w naszej inicjatywie! Zachęcamy także do obserwowania naszych działań i aktywnego uczestnictwa

                                                         

 

.MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZA

3 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pisarzy, który został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club - Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Celem jego obchodów jest promowanie współpracy pomiędzy pisarzami i obrona wolności słowa. Tego dnia organizowane są spotkania autorskie oraz wieczory literackie, to bardzo ważne święto dla każdego czytelnika, ale także dla samego pisarza. I z tej właśnie okazji każdemu twórcy literackiemu należą się wielkie słowa uznania, szacunku i podziękowanie, bo jak mawiała Wisława Szymborska ,,czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła''. Dzieci z Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii Bibliotecznej w Pławnej uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych z bibliotekarz Kamilą Kulig. Klubowicze zadawali i odpowiadali na pytania: kim jest pisarz, dlaczego czytamy, jakie korzyści można osiągnąć z czytania, jak wyglądałby świat bez książki i czy jest możliwe życie bez niej? Naszym zdaniem bardzo ubogie.

  

ZAJĘCIA O PSZCZOŁACH KL. V

1 marca w Szkole Podstawowej w Pławnej bibliotekarz Kamila Kulig przeprowadziła z klasą V ostatnie już zajęcia o pszczołach. Zafascynowanie tematem było ogromne i cieszyło się dużą aktywnością ze strony uczniów. Ich wiedza jak zawsze zaskakiwała, a nowe informacje z życia pszczół na pewno długo pozostaną w pamięci. Nie bez znaczenia w przeprowadzonych zajęciach były rekwizyty, które udostępnili nam Panowie pszczelarze Ireneusz Gabryś i Czesław Śliwiński. Bardzo dziękujemy! Wielkie podziękowania należą się także Wydawnictwu Dwie Siostry za zgodę na wykorzystanie planszy tematycznych oraz Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lwówku Śląskim za wypożyczenie. Otrzymane w ten sposób pomoce metodyczne znacznie ułatwiły nam pracę nad przygotowaniem merytorycznym. Liczymy na dalszą tak efektywną i prężną współpracę

  

ZAJĘCIA O PSZCZOŁACH KL. 0-III

Zajęcia o pszczołach rozpoczęliśmy również w Filii Bibliotecznej w Pławnej . Słuchaczami byli uczniowie klas podstawowych oraz oddziały przedszkolne. Okazało się, że dzieci mają sporą wiedzę o pszczołach, co nie było zaskoczeniem ponieważ wieś to idealne warunki dla tych owadów i rodzice wielu dzieci zajmują się ich hodowlą. Zajęcia były wyjątkowo ciekawe, każdy uczestnik chciał pochwalić się wiedzą, co dla prowadzących Kamili Kulig oraz Kamili Kiezik-Goździckiej było ogromną radością. Wykonane na koniec zajęć prace plastyczne zdobią Filie Biblioteczne, zapraszamy do odwiedzin!

  

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

Bo koty są dobre na wszystko...17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota, który ma podkreślić znaczenie tych zwierzaków w naszym życiu, uwrażliwić człowieka na często trudny los bezdomnych dachowców. Z tej okazji bibliotekarz Kamila Kulig zorganizowała ciekawe spotkanie dla uczniów klasy I ze Szkoły Podstawowej w Pławnej oraz lubomierskich przedszkolaków z grupy 4-5 latków. Dzieci wysłuchały opowiadania Joanny Papuzińskiej ,, Agnieszka opowiada bajkę '', chętnie rozmawiają o swoich puszystych pupilach, o ich przyzwyczajeniach i o tym jak wspaniale potrafią się z nami bawić. Zakończeniem obchodów tego Święta było wykonanie plastyczno- techniczne własnego pupila.

    

 

ZAJĘCIA W PRZEDSZKOLU

23 stycznia bibliotekarz Kamila Kulig odwiedziła dzieci z oddziału przedszkolnego w Pławnej. Milusińscy wysłuchali opowiadania ,,Wrona, zajączki i mróz'' Czesława Janczarskiego, po czym wykonały przepiękne bałwanki z patyczków i wacików.

   

 

ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWE

Zajęcia popołudniowe z dziećmi w Filii bibliotecznej w Pławnej rozwijające umiejętności oraz zainteresowania dzieci : rozwiązywanie rebusów oraz krzyżówek z czasopismem Świerszczyk, układanie puzzli, gry ubieranki. Dla każdego coś miłego!

  

 

ROK 2018

 

 

GŁOŚNE CZYTANIE BAJEK

Dzieci z oddziału przedszkolnego w Pławnej wysłuchały opowiadania autorstwa Marzeny Kwietniewskiej-Talarczyk pt. ,, Opowiadania przedszkolaka - Pierwszy dzień w przedszkolu''. W nawiązaniu do lektury najmłodsi usiedli w kręgu i podając sobie piłkę przedstawiali się oraz opowiadali o tym co lub kogo lubią. Każdy z uczestników z niecierpliwością czekał na swoją kolej. Zajęcia przeprowadziła bibliotekarz Kamila Kulig. 

   

 

14 listopada bibliotekarz Kamila Kulig odwiedziła dzieci z oddziału przedszkolnego w Pławnej. Milusińscy wysłuchali baśni Janiny Porazińskiej ,,O dwunastu miesiącach''. Spotkanie w ramach głośnego czytania upłynęło w miłej atmosferze

  

 

. LEKACJA EDUKACYJNA Z KL. I

7 listopada bibliotekarz Kamila Kulig przeprowadziła lekcję edukacyjną dla uczniów klasy I Szkoły Podstawowej w Pławnej. Tematem zajęć była Niepodległa Polska. Głównym celem lekcji było rozwijanie w dzieciach przynależności narodowej, pogłębienie wiadomości oraz znajomości i szacunku do symboli narodowych Polski. Uczniowie dowiedzieli się czym jest wolność, ojczyzna, patriotyzm, a także przekonali się, że przypadająca w tym roku 100 rocznica Odzyskania Niepodległości jest dla każdego Polaka świętem bardzo ważnym. Lekcję zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego ,wysłuchanie wiersza Władysława Bełzy „Kto Ty jesteś? Polak mały!” oraz wykonanie ojczystej flagi. Mamy nadzieję ,że ta lekcja na długo pozostanie w pamięci młodych Polaków! 

 

 

 

SPOTKANIE DKK DLA DZIECI

W poniedziałek 24 września po wakacyjnej przerwie dzieci z Dyskusyjnego Klubu Książki spotkały się w Filii Bibliotecznej w Pławnej, aby omówić książkę Agnieszki Frączek pt. ,,Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą’’. Autorka tej książki skupiła się na dzieciństwie Juliana Tuwima. Opowiada o jego przygodach, psotach, relacjach z siostrą, oraz o tym,jakie miał zwierzęta i jakim był uczniem. Historie zawarte w książce są pełne humoru, dowodzą, że był takim samym uczniem jak inne dzieci. Miał swoje przygody, lubił żarty, a niekiedy też wpadał w tarapaty.Zagadki i opowiadania są uzupełniane przez ciekawe, kolorowe ilustracje Joanny Rusinek. Dzieci poznały nie tylko najważniejsze wiersze słynnego pisarza, ale również przy pomocy wierszowanych zagadek i rymowanek, nauczyły się trudniejszych słów. Dzięki książce Agnieszki Fraczek klubowicze zapoznali się z biografią poety. Autorka w ciekawy sposób przybliżyła im świat znanego pisarza, jak również pokazała oraz zainspirowała do zabaw słowem . Polecamy przeczytać!  

 

                                                               

 

 

NIEPODLEGŁA 2018

Rok 1918r. jest dla wszystkich Polaków symbolem zwycięstwa. Przypomina, że po 123 latach niewoli Polska znów stała się Polską. W tym roku świętujemy 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji 11 czerwca bibliotekarz Kamila Kulig zorganizowała dla klasy III Szkoły Podstawowej w Pławnej lekcję biblioteczną pt.,,My dumni Polacy''. Uczniowie poznali historię hymnu państwowego ,,Mazurka Dąbrowskiego,wysłuchali legendy o powstaniu państwa polskiego ,, O Lechu,Czechu i Rusie, oraz przypomniały sobie symbole narodowe. Podczas zajęć dzieci wykonały kotyliony narodowe.

     

 

ODWIEDZINY W BIBLIOTECE

Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Niwnicach wraz z bibliotekarką Michaliną Horbanowicz oraz opiekunami odwiedziła dziś Filię Biblioteczną w Pławnej.

 

                                                                              

NIEPODLEGŁA 2018

6 czerwca w Filii Bibliotecznej w Pławnej zostały przeprowadzone zajęcia biblioteczne z klasą II Szkoły Podstawowej w Pławnej. Tematem przewodnim było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Uczniowie wysłuchali wierszy pt. "Co to jest Polska?" i " Kto ty jesteś?" zapoznali się z krótką historią naszego kraju oraz obejrzały książki tematyczne. Na zakończenie wykonały piękne prace plastyczne. 

 

 

                                              

,,CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM''

Tydzień Czytania to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Podczas XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom my również "czytaliśmy na trawie". 6 czerwca 2018 r. w Filii Bibliotecznej w Pławnej bibliotekarz Kamila Kulig zaprosiła uczniów klas I - II miejscowej Szkoły Podstawowej do wysłuchania bajek autorstwa Jakuba Skworza pt. ,,Księżniczka Adela i prezent dla króla’’, oraz opowiadania Grzegorza Gortata ,,Bolek i Lolek jadą do Hollywood’’. Na trawie przy słonecznej pogodzie i ciepłej atmosferze spędziliśmy miło i radośnie czas. 

      

 

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z JAKUBEM SKWORZEM

10 maja w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Filiach Bibliotecznych w Pławnej i Wojciechowie gościliśmy Jakuba Skworza, autora książek dla dzieci i młodzieży. Tematem spotkania była przyjaźń. Dzieci wysłuchały bajki pt. ,,Księżniczka Adela szuka przyjaciela'', oraz wzięły udział w pogadance , gdzie dowiedziały się, że przyjaciele to ci, którzy są najbliżej nas. Czasami jesteśmy tak przyzwyczajeni do ich obecności, że tego nie doceniamy. Trzeba było wykazać się nie lada odwagą i męstwem, zmierzyć się oko w oko z wężem, odgadnąć jakie przedmioty kryje magiczny rękaw, i jak najszybciej ułożyć puzzle. Na zakończenie spotkania dzieci mogły kupić książkę autora z dedykacją. Dofinansowano ze środków Instytutu Książki. 

 

    

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

23 kwietnia, jak co roku obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji bibliotekarze przeprowadzili zajęcia, w których udział wzięli uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Pławnej. A w Bibliotece Macierzystej gościliśmy uczniów klasy II a ze Szkoły Podstawowej w Lubomierzu z wychowawcą Panią Agatą Kostek. Po krótkim przywitaniu dzieci zapoznały się z historią święta, dowiedziały się z czego i jak powstaje papier, oraz wysłuchały wiersza o książkach. Samodzielnie sporządziły regulamin poszanowania książek i ułożyły rozsypankę ,,droga powstania książki'' (począwszy od autora- skończywszy na czytelniku). Uczniowie doskonale poradzili sobie także w zabawie „Prawda czy fałsz”, oraz z rozwiązaniem krzyżówki. Wykazali się bystrością łącząc obrazki z rysunkiem charakterystycznym dla danej bajki. A na zakończenie wykonały piękne zakładki do książek. 

 

      

NIEPODLEGŁA 2018

18 kwietnia w Filii Bibliotecznej w Pławnej odbyły się zajęcia edukacyjne dla kl. I pt. „Jestem Polakiem to brzmi dumnie”. Głównym celem zajęć było rozwijanie u dzieci przynależności narodowej – Jestem Polakiem, mieszkam w Polsce. Uczniowie pogłębili także wiadomości dotyczące historii Państwa Polskiego oraz naszych symboli narodowych ( hymn, flaga, godło). Dzieci odpowiadały na pytania z wiersza W. Bełzy "Kto ty jesteś", wysłuchały hymnu Państwowego, oraz obejrzały książki o Polsce. Na zakończenie wykonały prace plastyczne- flagę Polski. Starajmy się każdego dnia rozbudzać w naszych dzieciach iskrę patriotyzmu i szacunku do naszego kraju !

   

 

 

 

TYDZIEŃ Z INTERNETEM 

W całej Polsce trwa właśnie akcja "Tydzień z Internetem 2018",mająca na celu zachęcenie jak największej liczby osób do skorzystania z Internetu. 
Działania w ramach kampanii polegają na organizowaniu w miejscach oferujących publiczny dostęp do Internetu spotkań pokazujących ciekawe i praktyczne możliwości wykorzystania różnorodnych zasobów i zastosowań nowych technologii głównie dla tych, którzy do tej pory z nich nie korzystali. Na szczeblu europejskim, Tydzień z Internetem koordynuje sieć organizacji Telecentre Europe. Inicjatywę tę aktywnie wspiera Neelie Kroes, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i Komisarz Unii ds. Agendy Cyfrowej. Koordynatorem krajowym kampanii w Polsce jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Do wyboru jest kilka scenariuszy zajęć. Nam najbardziej przypadł ten o intrygującej nazwie "Selfuj się kto może !" 19 marca w Filii Bibliotecznej w Pławnej uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą Panią Katarzyną Kozak wzięli udział w kampanii. 
Młodzi uczestnicy wykorzystując urządzenia mobilne( smartfony, tablety), uczyli się jak prosto i efektownie zrobić selfie.
Selfie to zabawa i nauka w jednym ! Można dowiedzieć się o kilku prostych zasadach fotografii, przycinania i obrabiania zdjęć. Nic tak nie uczy sprawnego posługiwania się iPadem, jak konkretne zadanie. Mamy nadzieję, że to nie pierwsze i nie ostatnie spotkanie z urządzeniami mobilnymi w roli głównej.
Na zakończenie zrobiliśmy wspólne selfie grupowe.

 

 

 

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PIEGÓW

Dzień Piegów 
W kalendarzach nie znajdziemy tego święta, jednak ono istnieje i z tej okazji
warto poświęcić chwilę refleksji plamkom na skórze, które wywołują tyle skrajnych
emocji. Wiele osób obdarzonych piegami nie lubi swoich piegowatych nosów i
policzków, a przecież mogą one być atutem urody, oryginalną cechą człowieka.
Piegi docenili przede wszystkim autorzy literatury dla dzieci i młodzieży, którzy
chętnie obdarzali nimi swoich wspaniałych bohaterów. Wśród tych najbardziej
popularnych są chociażby Pippi Langstrump, Pan Kleks, czy Ania z
Zielonego Wzgórza .Z tej okazji w Filii Bibliotecznej w Pławnej zostały przeprowadzone warsztaty dla dzieci III klasy Szkoły Podstawowej. Uczniowie wysłuchały pogadanki na temat inności, opowiedziały kilka słów o sobie. Doskonale poradziły sobie z zagadkami ,,Co to za postać ?'', oraz wykonały prace plastyczne ,,Jak widzę siebie?” 
Dzieci, oprócz wspaniałej zabawy dowiedziały się, że piegi to nic wstydliwego,
a może nawet coś wyjątkowego, dodającego uroku, że wygląd nie jest najważniejszy,ale to kim jesteśmy.

 

   

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

W Filii Bibliotecznej w Pławnej obchodziliśmy dziś Światowy Dzień Kota, który przypada rokrocznie 17 lutego. Uczniowie klas I i II ze Szkoły Podstawowej w Pławnej wraz z wychowawcami panią E. Górecką i B. Kulińską uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych. Po krótkim powitaniu, dzieci zapoznały się z historią święta kota. Wysłuchały wierszy autorstwa Doroty Gellner ,, Koty". Dużo radości sprawiła im zabawa ,, Z jakiej bajki pochodzę"? Chętnie rozmawiały o swoich pupilach, o ich przyzwyczajeniach i nawykach. Na zakończenie uczestnicy zrobili prace plastyczne oraz otrzymali dyplomy za udział w zajęciach.

 

   

 

 

 

ROK 2017

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Duży czy mały, gruby czy chudy, kolorowy czy szary ... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jego święto obchodzimy 25 listopada. Miś to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim dzieciństwem. Wiele razy, pewnie, dla Was był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary. Z tej okazji Filia Biblioteczna w Pławnej zorganizowała Urodziny Misia w Oddziale Przedszkolnym w Pławnej. Bibliotekarz Kamila Kulig przeprowadziła animacje przy muzyce, przeczytała bajkę oraz wiersz Czesława Janczarskiego pt.,, Przygody Misia Uszatka '' , ,,Naprawiamy Misia''. Dzieci świetnie poradziły sobie z odgadywaniem zagadek obrazkowych o znanych misiach. Wykonały prace techniczne – piękne misie , które ozdabiają salę przedszkolną. Na zakończenie poczęstowały się cukiereczkami od Misia.

 

 

   

 

U nas znów się dzieje !!! 

 

 

W dniach 25-26 września 2017r. w ramach Projektu „Tak to widzę!” odbył się cykl warsztatów fotograficznych dla dzieci i młodzieży z terenu Dolnego Śląska. Zajęcia były prowadzone przez Zespół edukatorów z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, których gościliśmy w Filii Pławna oraz w Lubomierzu. Na warsztaty w Lubomierzu zaprosiliśmy uczniów z klas siódmych Szkoły Podstawowej, w Pławnej były to klasy piąte, szóste i siódme. Program warsztatów tradycyjnej fotografii artystycznej połączonych z interdyscyplinarnym nauczaniem. Podczas dwugodzinnych zajęć uczestnicy samodzielnie przeprowadzali cały proces tworzenia fotografii – od zrobienia aparatu typu camera obscura, po wywoływanie zdjęć w ciemni. Było to dla nas wszystkich bardzo ciekawe i zadziwiające doświadczenie. Dzieci w plenerze spędziły twórczo i pożytecznie czas, co widać na zdjęciach poniżej. 
Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na wystawie czasowej w Muzeum Pana Tadeusza, a ich autorzy zostaną zaproszeni na wernisaż połączony ze zwiedzaniem wszystkich prac. Wystawie będzie towarzyszyła publikacja, w której zostaną umieszczone zdjęcia uczestników projektu. Mamy nadzieję, że zrealizujemy więcej ciekawych projektów z udziałem dzieci i młodzieży.

   

 

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARCINEM PAŁASZEM

9 maja w Filiach Bibliotecznych w Pławnej i Wojciechowie odbyło się spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem, autorem wielu znanych książek oraz słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży. Pan Marcin jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie literatury. W październiku 2016 roku za książkę pt. „Sposób na Elfa” otrzymał nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego. Wcześniej był również wielokrotnie nominowany do tej najważniejszej nagrody w dziedzinie twórczości dla dzieci. Pytany: Skąd czerpie pomysły? - z uśmiechem odpowiada:(...) po prostu z życia. Książki Pana Marcina są nie tylko zabawne, ale często dotykają takiej tematyki jak: tolerancja wśród dzieci i młodzieży, czy nawet walka ze słabościami i lękami. Autor zachęca do czytania, które kształtuje wyobraźnię i wrażliwość, a także poszerza słownictwo i horyzonty myślowe. Podczas spotkania chętnie odpowiadał na wszystkie pytania, nawet te „trudne” ( tj. zarobki i życie prywatne). Gość ciekawie i z pasją, a przede wszystkim z ogromnym poczuciem humoru opowiadał o swojej twórczości i kulisach pracy pisarza. Autor bardzo łatwo nawiązuje kontakt z dziećmi i potrafi utrzymać radosny nastrój przez całe spotkanie. Dowodem na to był uśmiech stale towarzyszący Jego słuchaczom. Pan Marcin zdradził nam jak w wieku 31 lat (właściwie przez przypadek) został pisarzem. Stało się to za sprawą kuzyna Krzysia, który nienawidził czytać. Chcąc Go przekonać do swojej pasji napisał specjalnie dla Niego! I tak właśnie powstała pierwsza książka Autora pt.„Opowieści z Krainy Potworów”. Wszystkie te opowieści wprowadziły nas w niezwykły świat twórczości Pisarza. Dzieci były tak oczarowane i zachwycone, że nagrodziły naszego Gościa gromkimi brawami!

Po spotkaniu dzieci mogły zakupić książki oraz zdobyć autograf pisarza .
Spotkania zrealizowano w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Tygodniu Bibliotek.

 

          

 

                                                                                        

TYDZIEŃ BIBLIOTEK - ROK RZEKI WISŁY- LEKCJA BIBLIOTECZNA

W ramach Tygodnia Bibliotek w Lubomierzu oraz Pławnej odbyły się lekcje biblioteczne. W zajęciach udział wzięli uczniowie kl. III (wych. p. Bożena Ciereszko) ze Szkoły Podstawowej w Lubomierzu oraz uczniowie kl. III (wych. p. Edyta Górecka) ze Szkoły Podstawowej w Pławnej. Tematem tych spotkań była rzeka Wisła, będąca patronem roku 2017. W trakcie zajęć dzieci poznały miasta przez które przepływa, zabytki, oraz źródło i ujście naszej „Królowej Polskich Rzek”. Wysłuchały piosenki pt. „Wytrysła Wisła z Gór”, obejrzały prezentacje multimedialną przedstawiającą piękno naszego kraju, wysłuchały wiersza pt. „ Nadwiślańska wędrówka jeży”oraz wspólnie rozwiązały krzyżówkę. Dzieci z zaciekawieniem słuchały i chętnie brały udział w proponowanych zadaniach. Mamy nadzieję, że taka forma zabawowa oraz praktyczne podejście do tematu w ciekawy sposób przybliżyło wszystkim omawiany temat.

                    

 

 

 

ROK 2016

W Filii Bibliotecznej w Pławnej został przeprowadzony konkurs plastyczny, w którym przedszkolaki malowały rysunki do przeczytanej bajki ,, Zaczarowany dzień'. Laureaci konkursu I miejsce Wiktoria Sulich II miejsce Liliana Wróblewska III miejsce Basia Miter, Faustynka Majer Dzieci wyróżnione: Marcel Budnicki, Pola Hartel, Wiktor Baszak, Hania Baszak, Bartłomiej Kulig, Wiktoria Staszkowian, Gabriel Kędzierski, Zosia Miter, Julian Kędzierski, Magda Babicz, Stanisław Grala, Marlena Bujak, Łukasz Kozłowski, Ignacy Hartel, Kacper Kupnicki, Olaf Cymon. Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy! 

      

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z URSZULĄ KOZŁOSKĄ

16 września Biblioteka zorganizowała Spotkanie z Urszulą Kozłowską - autorką Bajek, Baśni, Legend pisanych najczęściej wierszem. W imprezie uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pławnej oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Wojciechowie. Podczas spotkania autorka opowiedziała zebranym o swojej twórczości literackiej, zaprezentowała różne zbiorki wierszyków i opowiadań adresowanych do najmłodszych odbiorców. Jej autorstwa urzekają swoją pomysłowością i poczuciem humoru. Wszyscy mieli możliwość wysłuchania krótkich form literackich i kilku fragmentów bajek i baśni w interpretacji samej autorki, która odkryła przed uczestnikami spotkania magię książek, a przy tym pokazywała kolorowe ilustracje. Uczniowie oraz dzieci z przedszkola bardzo chętnie brali udział w wielu zabawach słownych. Spotkanie zakończyło się wręczeniem upominków, podziękowaniem oraz złożeniem autografów na kartach książek autorstwa naszego gościa.Pani Urszula serdecznie podziękowała za możliwość spotkania z młodymi czytelnikami.Spotkanie autorskie zostało zorganizowane w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki koordynowane przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną we współpracy z Instytutem Książki z Warszawy

SPOTKANIE AUTORSKIE Z ELŻBIETĄ BEDNARCZYK

Elżbieta Bednarczyk, to pisarka tworząca bajki dla dzieci, poezję, prozę dla dorosłych ,pisze też scenariusze sztuk teatralnych. Znana jest głównie z utworów dla dzieci takich jak: „Kłótnie w tornistrze”; „Zimowa przygoda królika”; „Figlarne myszki” czy “Chciwy niedźwiadek”. W swoim dorobku posiada także prozę dla dorosłych: „Odrodzenie duszy” oraz „Dar życia”. Twórczość Bednarczyk niesie wiele ważnych treści – rolę miłości i marzeń w życiu człowieka. Podziwia piękno i jego wartość, uświadamia człowiekowi jak ważny jest drugi człowiek. Twierdzi, że nie należy bać się wyborów, przed którymi stajemy, zachęca również swoich czytelników do poznawania świata – tego bliskiego i tego dalekiego. Pasją życiową Elżbiety Bednarczyk jest nie tylko pisanie, także teatr oraz taniec. Dzięki rodzinnemu zamiłowaniu do sztuki już jako mała dziewczynka zaczęła występować jako aktorka. Nigdy nie rozstała się z teatrem i do dnia dzisiejszego pisze scenariusze teatralne, a także gra i tańczy. Autorka od 20 lat mieszka w Australii, a obecnie przebywa w Polsce.

W środę 4 maja przed południem Elżbieta Bednarczyk spotkała się z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Pławnej oraz Szkoły Podstawowej w Lubomierzu i ich nauczycielami. Zaprezentowała się jako autorka m.in. wierszowanej bajki „Kłótnia w tornistrze” czytając jej fragmenty. Autorka zachęcała najmłodszych, aby byli dobrzy dla swoich kolegów, szanowali się nawzajem, byli mili i uprzejmi. Przekonywała ,że czytanie książek ubogaca człowieka, uwrażliwia na otaczający go świat , wyposaża człowieka w wiedzę. Opowiadała również o tym, jak wygląda życie codzienne w Australii, ilustrując to pokazem multimedialnym . Mówiła o tym, jak żyją tam dzieci, do jakich chodzą szkół i jak mieszkają. Roztoczyła przed słuchaczami sielankę życia w kraju, w którym mieszka od lat. Na zakończenie spotkania odkryła przed zgromadzonymi dziećmi swój kolejny talent aktorski i zatańczyła cygański taniec. Po spotkaniu z autorką dzieci miały możliwość nabycia książki „Kłótnia w tornistrze" wraz z imienną dedykacją i autografem.

 

  

 

 

  

 

 

 

ROK 2015

SPOTKANIE Z GRZEGORZEM PIETRZYKOWSKIM

25 września odbyło się spotkanie zorganizowane przez Bibliotekę z gościem Panem Grzegorzem Pietrzykowskim ze Świdwina – z zamiłowania płetwonurek i podróżnik. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas 0-6 z SP w Pławnej. Pan Grzegorz z pasją opowiadał o swoich wyprawach i zwiedzaniu świata podwodnego. Podczas spotkania zachęcał uczniów do zainteresowania się nurkowaniem, udzielał porad i wskazówek, jak zostać dobrym płetwonurkiem. Zaprezentował kombinezon i całe wyposażenie do nurkowania, jako „model” wystąpił Grzegorz Wróblewski – konserwator ze szkoły. Następnie przedstawił projekcję filmu z podróży i nurkowania w głębinach mórz i oceanów. Nasz gość nurkował w wodach Adriatyku, Morzu Czerwonym, Oceanie Indyjskim- w pobliżu archipelagu Malediwy, poznał także piękno dna naszego Bałtyku i naszych jezior. Mówił o zwiedzaniu podwodnych jaskiń i raf koralowych, o spotkaniach z ciekawą fauną i florą. Szczególnie wspominał spotkania oko w oko z różnymi gatunkami rekinów. Uczniowie byli zafascynowani, słuchali z zainteresowaniem wszystkich opowieści.

 

      

 

 

 

...

18 maja  w filiach bibliotecznych odbyło się spotkanie autorskie z pisarką literatury dziecięcej Panią Agnieszką Frączek. Spotkanie zorganizowano w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Agnieszka Frączek mieszka w Warszawie, wykłada językoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, jest germanistką i leksykografem, a przede wszystkim poetką. Jest też miłośniczką psów i kotów, które wielokrotnie są bohaterami jej utworów. Podczas spotkania czytała fragmenty swoich książek i poprowadziła krótką lekcję z języka polskiego. Bawiła się z dziećmi najczęściej popełnianymi błędami językowymi. Pisząc teksty dla najmłodszych zawsze myśli o tym, jak je rozbawić, zachęcić do czytania i zarazem nauczyć prawidłowej wymowy i pisowni. W interesujący sposób opowiedziała jak powstaje książka, zwróciła uwagę na pracę ilustratora książek, że czytany tekst można lepiej zapamiętać właśnie dzięki ciekawym ilustracjom. Nie zabrakło też pytań na które chętnie odpowiadała.