O instytucji

Miejska Biblioteka Publiczna w Lubomierzu została założona w 1950 roku. Otrzymała wówczas lokal przy ul. Plac Wolności 50 (pomieszczenie, w którym znajduje się obecnie apteka). Prawdopodobnie założycielem biblioteki w Lubomierzu był Adam Ogonek - Burmistrz Miasta Lubomierz i Mirsk. Pierwszym pracownikiem biblioteki była Róża Świtała. Biblioteka posiadała wówczas księgozbiór liczący około 4 tysiące voluminów. Dane pochodzą z relacji pierwszych mieszkańców Lubomierza - czytelników biblioteki. W okresie pionierskim działalności biblioteki często zmieniała się kadra. W 1951 roku w bibliotece pracowała Helena Małecka. W rok później pracę w bibliotece podjęła Helena Bednarek - pierwsza mieszkanka wyzwolonego Lubomierza. Wówczas biblioteka mieściła się nadal w lokalu przy Placu Wolności 50. Księgozbiór biblioteki liczył prawdopodobnie 4820 voluminów.

W roku 1955 kierownictwo biblioteki objęła Bronisława Kulczyk. W tym samym roku biblioteka została przeniesiona do lokalu w ratuszu. W latach 1957 - 1961 kierownikiem biblioteki była Zuzanna Jakubowska. W tym okresie biblioteka zmienia lokal po raz kolejny. Otrzymuje tym razem pomieszczenie w budynku przy Pl. Wolności 8. Pod koniec 1961 roku księgozbiór biblioteki liczył 7210 vol. W 1962 r. pracę podjęła Melania Mazur - pracowała około jednego roku.

Od 1 lutego 1963 r. kierownictwo biblioteki objęła Genowefa Bocheńska, pracowała w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubomierzu do 30 czerwca 1972 r. W okresie 1963 - 1972 biblioteka po raz kolejny zmieniła lokal. W związku z otrzymaniem nowego lokalu przy Placu Wolności 17 zakupiono do biblioteki brakujący sprzęt biblioteczny. W 1963 roku księgozbiór biblioteki został przepisany. Stan księgozbioru po przepisaniu księgi inwentarzowej wynosił 2547 vol.

Z dniem 1 lipca 1972 r. kierownictwo Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubomierzu o objęła Helena Dudek. W chwili objęcia kierownictwa przez Helenę Dudek w bibliotece zarejestrowano 153 czytelników. Z końcem roku liczba czytelników wynosiła 347. W roku 1973 przeprowadzono reorganizację sieci bibliotek publiczych. Miejska Biblioteka Publiczna w Lubomierzu przekształcona została w Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w jej skład weszły trzy filie: Chmieleń, Pasiecznik i Pławna Średnia. 19 maja 1974 r. wręczono Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Statut Biblioteki. Kronika biblioteczna odnotowała spotkania autorskie z pisarzami, konkursy oraz kiermasze książek. Przez cały kwiecień 1978 r. biblioteka była nieczynna z powodu przeprowadzki do lokalu przy Placu Wolności 44/45. Lokal dwu izbowy o powierzchni 60 m2 . W nowym lokalu wyodrębniono czytelnię oraz wypożyczalnię. Otwarcie biblioteki nastąpiło 2 maja, w obecności zaproszonych gości: Naczelnik Miasta i Gminy Lubomierz - Seweryn Rudnicki, Sekretarz PZPR - Zbigniew Bratek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej - Danuta Stępień, z- ca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Jeleniej Górze - Barbara Rymaszewska z towarzyszącymi osobami, gł. księgowy Urzędu Miasta i Gminy - Rozalia Laskowska oraz bibliotekarze z filii i pracownicy GOK-u. W związku z otrzymaniem przez bibliotekę większych pomieszczeń działalność biblioteki wzrosła. Z dniem 1 sierpnia zatrudniona została w bibliotece Danuta Łucka.

W roku 1980 po kolejnej reorganizacji sieci bibliotek publicznyc Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy otrzymała 1 etat. W dniu 1 listopada 1980 r. przyjęto do pracy w bibliotece Danutę Adamowicz. W 1981 roku Biblioteka Publiczna i jej filie prowadzą sześć punktów bibliotecznych w: Janicach, Maciejowcu, Milęcicach, Olesznej Podgórskiej, Radoniowie i Wojciechowie. W dniu 23 maja 1982 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Lubomierzu zorganizowano Dzień Działacza Kultury dla pracowników bibliotek z terenu miasta i gminy Lubomierz. W Dniu Działacza Kultury uczestniczyły oprócz pracowników bibliotek następujące osoby: Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej - Danuta Stępień, I Sekretarz Komitetu Miejsko - Gminnego w Lubomierzu - Zbigniew Bratek, Sekretarz Urzędu Miasta i Gminy w Lubomierzu - Teresa Szczerba, Dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Lubomierzu - Maria Misiewicz. Wyróżniający się pracownicy biblioteki otrzymali nagrody książkowe.

31 grudnia 1985 roku biblioteka otrzymała klucze do nowego lokalu przy Pl. Wolności 50. W okresie od 2 stycznia do 31stycznia 1986 roku przystąpiono do urządzania biblioteki w nowym lokalu. Powierzchnia lokalu wynosi 170 m2. W dniu 18 czerwca 1986 r. nastąpiło oficjalne otwarcie biblioteki w nowym lokalu.

W lipcu 1988 roku Biblioteka założyła punkt biblioteczny ( sezonowy ) na kolonii Kopalni Węgla Kamiennego "Moszczenica" z Jastrzębia Zdroju. 11 lipca odbyła się pogadanka dla uczestników kolonii na temat "Historii Lubomierza".

W dniu 20 stycznia 1989 r. na Zjeździe Okręgowym Delegatów SBP w Jeleniej Górze wybrano Helenę Dudek członkiem sądu koleżeńskiego. 31 marca 1989 r. rozwiązała umowę o pracę Jolanta Piekarczyk, natomiast z dniem kwietnia 1989 r. zatrudniono w Bibliotece Ewę Małagocką. W roku 1990 zarejestrowaliśmy 45 590 wypożyczeń, co stanowiło 32 wypożyczenia na 1 czytelnika. W porównaniu do lat ubiegłych osiągneliśmy najwyższy wskaźnik wypożyczeń.

W kwietniu 1991 roku zatrudniono do Biblioteki w Lubomierzu Mariolę Laskowską natomiast Stanisławę Łozińską do Filii w Pławnej. 10.04.1992 r. Helena Dudek, 27.04.1992 r. Danuta Adamowicz otrzymały wypowiedzenia z pracy. Sąd pracy oba wypowiedzenia uznał za bezskuteczne. 29.05.1992 r. w związku z redukcją etatów otrzymały wypowiedzenia z pracy pani Ewa Fojna oraz pani Stanisława Łozińska. W dniu 30.06 otrzymała wypowiedzenie z pracy pani Stanisława Stefaniszyn. Sąd Pracy umorzył sprawę. Kierownik biblioteki Helena Dudek podzieliła 1 etat na dwie pracownice po 1/4 etatu: p.Danutę Adamowicz, p.Stanisławę Stefaniszyn. Filię biblioteki w Pasieczniku i w Chmieleniu w ramach 1/2 etatu prowadzi pani Stanisława Stefaniszyn. Z dniem 22 października1992r. nastąpiło wygaśnięcie umowy o pracę pani Marioli Laskowskiej.

Dnia 16 grudnia1992r. Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Lubomierzu z dniem 1stycznia1993r. zostały połączone w jedną jednostkę organizacyjną pod nazwą DOM KULTURY w Lubomierzu. Na Kierownika Domu Kultury został powołany pan Olgierd Poniźnik. W okresie od 9.01.1993r. - 7.02.1993r. w placówce DOMU KULTURY W LUBOMIERZU - BIBLIOTECE przeprowadzono remont oraz inwentaryzację. Biblioteka była nieczynna w owych dniach dla czytelników; zainteresowani dokonali wymiany woluminów we wcześniejszym okresie. Natomiast wewnątrz trwały prace remontowe jaki i biurowe. Po skończonym remoncie wnętrze biblioteki podniosło swój walor estetyczny, zmieniając jednocześnie swój wygląd. W ramach prac interwencyjnych zatrudniono panią Mariolę Laskowską z dniem 15.02 - 15.08.1993r.

Z dniem 1 lipca 1995r. zatrudniono Panią Marię Misiewicz na stanowisko gł.księgowej Domu Kultury.

Natomiast od 1 września Pani Danuta Adamowicz pracuje na pełnym etacie(dotychczas1/2 etatu).

11 października Biblioteka Publiczna obchodziła 45- lecie powstania tej placówki. Z tej okazji odbyło się uroczyste spotkanie, w którym więli udział Burmistrz UGiM Pan Olgierd Poniźnik, sekretarz UGiM Pani Elźbieta Pawłowska, dyrektor WBP w Jeleniej Górze Pani Mirosława Jaśko,instruktor WBP - Pani Wanda Pleskot, bibliotekarze z ościennych placówek,kierownik Domu Kultury Pani Dorota Królikowska. Główna księgowa Domu Kultury Pani Marię Misiewicz oraz zasłużeni czytelnicy. Bibliotekarze otrzymali nagrody książkowe i upominki, Pani Helena Dudek otrzymała medal 70 lecia SBP.Zasłużeni czytelnicy otrzymli listy gratulacyjne oraz nagrody książkowe. Części artystycznej imprezy dopełniały: wstęp zespołu muzycznego z ZSZOiZ",Mini Lista Przebojów'' a także wiersze i skecze o bibliotece. Można było obejrzeć wstawę"Lubomierz w dawnej ilustracji'' ze zbiorów Romualda M.Łuczyńskiego a także wystawę prac plastycznych (pokonkursowych)"Książka''. Zorganizowano również kiermasz nowości wydawniczych i wydawnictw antykwarycznych, sprzedaż książek"za grosik'' a także konkurs wiedzy o naszej bibliotece. Dnia 9 listopada 1995r.w sali posiedzeń UGiM odbyło się spotkanie z profesorem JANEM MIODKIEM.

W soboty grudniowe w bibliotece odbywały się "spotkania gwiazdkowe" dla dzieci, na których było robienie ozdób choinkowych, wyszywanie, słuchanie kolend, oglądanie bajek na video. 22grudnia biblioteka zorganizowała wyprawę dzieci do leśniczówki po choinkę, którą pięknie przystrojono w ozdoby włsnoręcznie wykonane.

Dnia 20 grudnia 1996r. w bibliotece zorganizowano spotkanie wigilijne dla samotnych. uczestniczyło 20 osób z terenu Miasta i Gminy, był ks, proboszcz J.Dochniak oraz władze miejscowego Urzędu Miasta i Gminy. Panowała rodzinna atmosfera, na stolę typowe potrawy wigilijne oraz ciasta upieczone przez bibliotekarki.

W dniach 14-16 czerwca 1997r. w Ośrodku wczasowym "Łucznik" w Przesiece odbyła się międzynarodowa konferencja szkoleniowa pt." Edukacja europejska- Nowe zadania bibliotek publicznych", w której uczestniczyła bibliotekarka Danuta Adamowicz.

Pracownice Biblioteki Domu Kultury wzieły udział w organizacji II Ogólnopolskiego Przegladu Polskich Komedii Filmowych, który odbył się w dniach 14-16.08.1998r.

W dniach 3-5 listopada w Zitau odbył się Kongres bibliotekarzy pod hasłem "My dla was-biblioteki publiczne w Euroregionach NEISSE-NISA-NYSA oraz ELBE-LAB" w kongresie wzieła udział Danuta Adamowicz.

W Styczniu 2000r. Bibiotekarki Helena Dudek oraz Danuta Adamowicz były współorganizatorkami Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy. Impreza odbyła się w Klubie "Postulat" w Lubomierzu. Pani Helena Dudek wystapiła z zespołem muzycznym "Jutta".

23 października 2000r. w Jeleniej Górze odbyła się konferencja pt. "Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży w bibliotekach polskich, czeskich i niemieckich", w której wzieła udział Danuta Adamowicz.

W 2001r. bibliotekarki były organizatorkami wieczoru wigilijnego dla samotnych, który odbył sie w klubie "Postulat" w dniu 21 grudnia. W programie jasełka w wykonaniu dzieci i młodzieży z SP i Gimnazjum w Lubomierzu.

W 2002r. Agnieszka Jurkowska-Misiewicz oraz Danuta Adamowicz wzieły udział w organizacji Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy. Impreza odbyła się 13 stycznia pod choinką w rynku. Wystapiły zespoły muzyczne i taneczne.

W dniach 4-30 kwietnia w bibliotece można było obejrzeć wystawę pt."60 rocznica śmierci Lucy Moud Montgomery".

Danuta Adamowicz wzieła udział w Szkoleniu pracowników bibliotek publicznych Województwa dolnośląskiego. Spotkanie odbyło sie 5 czerwca w WiMBP we Wrocławiu.

Natomiast 13 listopada 2002r. bibliotekarka Danuta Adamowicz zdobyła tytuł magistra bibliotekoznawstwa i informacji naukowej.

11 kwietnia w klubie "Postulat" odbył się finał Gminnego Konkursu Ortograficznego z okazji 105 rocznicy urodzin Heleny Bechlerowej. W konkursie wzieło udział 38 dzieci ze szkół podstawowych Gminy i Miasta Lubomierz. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy (podziękowania), a zwycięzcy nagrody rzeczowe.

W 2004r. w miesiącu styczniu można było obejrzec wystawę poświęconą "120 rocznicy urodzin Kornela Makuszyńskiego."

14 maja bibliotekarki Danuta Adamowicz oraz Agnieszka Jurkowska-Misiewicz wzieły udział w II SYMPOZJUM POPULARNONAUKOWYM "Biblioteka w edukacji-edukacja w bibliotece."

Dnia 20 listopada w Oddziale Dziecięco- Młodzieżowym Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lwówku Śląskim odbyło się spotkanie Koła Stowrzyszenia Bibliotekarzy Polskich, w którym wzieły udział Helena Dudek, Agnieszka Jurkowska-Misiewicz oraz Danuta Adamowicz.

Natomiast 8 grudnia w klubie "Postulat" odbył się finał konkursu "Pięknego czytania" z okazji 100 rocznicy urodzin Czesława Centkiewicza. Udział w konkursie wzieło 27 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Lubomierzu i Pasieczniku. Zwycięzców wyłoniono z klas drugich, trzecich oraz czwartych.

W miesiącu czerwcu i lipcu 2005r. w bibliotece można było obejrzeć malarstwo na płótnie Pawła Mazura.

Natomiast w październiku prace pokonkursowe "Wspomnienia z festiwalu".

Dnia 23 listopada odbył się GMINNY TURNIEJ WIEDZY z okazji 40 rocznicy śmierci Marii Dąbrowskiej dla klas czwartych, piątych i szóstych. Lauratami zostali Magdalena Minko, Ewelina Mazurek, Katarzyna Ożarków, Iza Misiewicz ze Szkoły Podstawowej w Pasieczniku oraz Sylwester Śliwiński ze Szkoły Podstawowej w Pławnej.

18 grudnia w klubie "Postulat" zostało zorganizowane spotkanie wigilijne dla samotnych z terenu miasta i gminy Lubomierz.

31 września 2006r. zakończyła pracę i odeszła na zasłużoną emeryturę wieloletnia kierowniczka, a później pracownica Biblioteki Pani Helena Dudek. W pamięci wielu czytelników zostaje z pewnością jako osoba z pasją bibliotekarską, kompetentna, życzliwa dla czytelników. Na wypracowanym wypoczynku życzymy wielu nowych wrażeń i powodzenia w życiu osobistym.

25 października Danuta Adamowicz uczestniczyła w warsztatach "Internet w pracy bibliotekarza" zorganizowanych przez Powiatowe Centrum Edukacji w Lwówku Śląskim.

8 listopada PANI AGNIESZKA JURKOWSKA-MISIEWICZ wzięła udział w warsztatach biblioterapeutycznych prowadzonych przez Panią Monikę Łopatę z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaniu.

W poniedziałek 13 listopada biblioteka gościła grupę dzieci z Przedszkola Miejskiego w Lubomierzu wraz z opiekunką panią Barbarą Bratek. Spotkanie zaowocowało wystawą prac plastycznych na temat znanych utworów Jana Brzechwy.

Natomiast z okazji 90 rocznicy urodzin Tadeusza Hołuja w holu biblioteki można było obejrzeć wystawę książkową. 15.XI.2006r. odbył się GMINNY KONKURS RECYTATORSKI z okazji ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI. W konkursię wzięły udział dzieci z klas 4, 5 i 6 Szkół Podstawowych w Pławnej i Lubomierzu. Laureaci otrzymali nagrody oraz dyplomy.

Z Dniem 15 stycznia 2007r. zatrudniona została Pani Kamila Kiezik do pracy w bibliotece.

21.02 Pani Danuta Adamowicz i pani Kamila Kiezik uczestniczyły w warsztatach terapii zajęciowej w Oddziale Dziecięco- Młodzieżowym w Lwówku Ślaskim.

11.04 Pani Danuta Adamowicz i pani Kamila Kiezik wzieły udział w szkoleniu zorganizowanym przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu. Tematyka szkolenia: Zmiany w przepisach UKD.

Bibliotekarki Agnieszka Jurkowska-Misiewicz oraz Danuta Adamowicz dostały zaproszenie na spotkanie z okazji DNIA BIBLIOTEKARZA organizowanego przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczna w Lwówku Śląskim.

Biblioteka Publiczna zorganizowała konkurs recytatorski z okazji Święta Niepodległości dla młodzieży z Gimnazjum w Lubomierzu, który odbył się 29.11, w konkursie udział wzieło 33 uczniów. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w zmaganiach recytatorskich. Uczestników konkursu przygotowywała polonistka Olga Błażejowska. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i plecaki ufundowane przez organizatora konkursu.

W 2010 roku zgodnie z Uchwałą Nr LI/258/09 Rady Miejskiej Gminy Lubomierz z dnia 28.10.2009 r. z Ośrodka Kultury i Sportu wydziela się Gminną Bibliotekę Publiczną i od 01.01. działa jako samodzielna instytucja kultury. Na dyrektora placówki powołano Panią Danutę Adamowicz.

Największa regionalna impreza promująca czytelnictwo dzieci i młodzieży pod nazwą "Z Książką Na Walizkach czyli VII Dolnoślaskie Spotkanie Pisarzy z Młodymi Czytelnikami". W ramach tej akcji w Lubomierzu gościł pisarz, tłumacz i leksykograf literatury dziecięcej Paweł Beręsewicz. W spotkaniu wzięły udział dzieci z klas piątych Szkoły Podstawowej w Lubomierzu.

Dyrektor Biblioteki została zaproszona do udziału w zakończeniu roku szkolnego w Przedszkolu Miejskim w Lubomierzu.

Pani Danuta Adamowicz wzięła udział w Konferencji promujacej Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego pt."Razem dla Gminy Lubomierz", spotkanie odbyło się 12 lipca 2010r. w sali balowej Internatu Zespołu Szkół w Lubomierzu.

Dyrektor Biblioteki uczestniczyła w uroczystościach pt." Lubomierskie Spotkanie z Historia", zorganizowane przez Zespół Szkół w Lubomierzu.

3 listopada 2010r. w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej odbyło się szkolenie dla moderatorów Dyskusyjnego Klubu Książki W warsztatach pt."Jak zrealizować udane spotkanie autorskie" wzięła udział Danuta Adamowicz.

16 listopada w czytelni biblioteki miało miejsce inauguracyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

18 listopada zorganizowano Gminny Konkurs Recytatorski z okazji Święta Niepodległości dla uczniów Szkół Podstawowych z terenu Gminy i Miasta Lubomierz (klas IV-VI). Uczestnicy recytowali dowolnie wybrany przez siebie wiersz związany tematycznie. Jury w składzie Pani Renata Juncewicz oraz Pani Krystyna Łuczyńska wyłoniła zwycięzców. A biblioteka ufundowała nagrody książkowe.

Panie Danuta Adamowicz oraz Kamila Kiezik-Goździcka uczestniczyły w Kongresie "Biblioteka: Lubię to", który odbył się 22-23.XI.2010 w Warszawie.

26 listopada w ramach spotkań autorskich Dyskusyjnego Klubu Książki gościliśmy Marka Perzyńskiego autora przewodników dla dociekliwych.

17 grudnia 2010 roku Biblioteka współorganizowała uroczystość wigilijną dla mieszkańców Gminy i Miasta Lubomierz, który odbył się w klubie " Postulat ". Uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe kartki świąteczne wykonane przez dzieci z Klubu

"4 - H Zimna Woda" działającego przy filii bibliotecznej w Pasieczniku.

 

Historię opracowała

Kamila Kiezik - Goździcka

31.12.2010 r.